Örgütsel adalet ve iş biçimlendirmenin duygusal emek üzerindeki etkisinde çeşitlilik, eşitlik, kapsayıcılığın rolü: Uçuş personeli üzerine bir araştırm
The role of diversity, equality, inclusion in the effect of organizational justice and job crafting on emotional labor: A study in flight attendance
  1. Tez No: 987365
  2. Yazar: PINAR GÖKALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH SORAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, İşletme, Anatomy, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, havayolu sektöründe çalışan pilotlar ve kabin ekibi üzerinde örgütsel adaletin duygusal emek davranışlarına etkisinde iş biçimlendirmenin aracılık rolü ile çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık (ÇEK) politikalarının düzenleyici rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, Türkiye'deki havayollarında görev yapan 381 uçuş personelinden anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Araştırmada, duygusal emek için Diefendorff, Croyle ve Gosserand (2005) tarafından geliştirilen ve Basım ve Begenirbaş (2012) tarafından Türkçeye uyarlanan ölçek; örgütsel adalet için Niehoff ve Moorman (1996) tarafından geliştirilen ve Yıldırım (2007) tarafından Türkçeye uyarlanan ölçek; iş biçimlendirme için Tims, Bakker ve Derks, (2012) tarafından geliştirilen ve Çetin, Güner ve Basım, (2021) tarafından Türkçeye uyarlanan ölçek; çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık için ise Sakr, Hing ve Morales (2023) tarafından geliştirilen ve Horasanlı Gökalp ve Soran (2025) tarafından Türkçeye uyarlanan ölçek kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the mediating role of job crafting and the moderating role of diversity, equity, and inclusion (DEI) policies in the effect of organizational justice on emotional labor behaviors among pilots and cabin crew working in the airline industry. Within the scope of the research, data were collected through survey method from 381 flight personnel working in airlines in Türkiye. In the research, the scale developed by Diefendorff et al. (2005) and adapted to Turkish by Basım ve Begenirbaş (2012) was used for emotional labor; the scale developed by Niehoff ve Moorman (1996) and adapted to Turkish by Yıldırım (2007) for organizational justice; the scale developed by Tims et al. (2012) and adapted to Turkish by Çetin et al. (2021) for job crafting; and the scale developed by Sakr, Hing ve Morales (2023) and adapted to Turkish by Horasanlı Gökalp ve Soran (2025) for diversity, equity and inclusion.