DESIGN OF ANALOG IMAGE PRE-PROCESSING CIRCUIT FOR THERMAL IMAGING SYSTEMS
TERMAL GÖRÜNTÜLEME SİSTEMLERİ İÇİN ANALOG GÖRÜNTÜ ÖN İŞLEM DEVRESİ TASARIMI
- Tez No: 987379
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİLLA UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Modern Dünya' da, görüntüleme sistemleri gün geçtikte önem kazanmakta ve birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Görüntüleme sistemleri çoğunlukla görünür ışık spektrumunda çalışmakta, gözlemlenen ortam ve objelerin görüntülerini oluşturmaktadır. Termal görüntüleme sistemleri, görüntü oluşturmak için insan gözü tarafından algılanamayan kızılötesi dalgalardan faydalanarak ortam ve objelerin sıcaklıklarını görünür hale getirirler. Bu özellikleri termal kameraları diğer sistemlere göre istisnai kılarak onların bir çok farklı ve geniş alanda kullanılmasını sağlar. Bu sistemlerin görüntü ve performansını artırmak için farklı metodlar mevcuttur. Bir çok çalışma, görüntü kalitesini iyileştirmek ve sistem performansını artırmak için dedektör' ün ROIC seviyesinde ya da sayısal ortamda çözüm önerileri sunmaktadır. Bu çalışmada, sistem performansını ve görüntü kalitesini iyileştirmek için analog bir yaklaşım geliştirilmiştir. Analog bir ön işleme devresi tasarlanarak bazı ölü piksellerin düzeltilmesi ve sistemin NETD seviyesinin düşürülmesi hedeflenmiştir. Soğutmasız bir termal kamera sisteminden gerçek zamanlı termal video verileri toplanarak MATLAB' da incelenmiş, tasarlanan devrenin simülasyonları LTSpice üzerinde gerçeklenmiştir. Ayrıca, tasarlanan devrenin bir bölümü test edilmek üzere bastırılmıştır. Sonuç olarak, tasarlanan devrenin performansı analiz edilmiş ve elde edilen ilk sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Önerilen devrenin, belirlenen ölü pikselleri düzelterek, NETD değerini düşürerek ve sistemin tepkiselliğini koruyarak, düşük güç tüketimi ile sistem performansını geliştirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In modern world, imaging systems are getting more important and used widespread in many different areas. Most imaging systems works on visible light spectrum and constructs images of environment and objects. Thermal imaging systems create images by using IR radiation which is not visible to human eye and enables heat of environment and objects to be seen by observer. This makes them exceptional and finds themselves vast areas of applications. Different methods are used in order to improve performance of these systems are present. Most studies bring solutions to enhance image quality and performance are in ROIC level of detector or in digital domain. In this study, an analog approach is developed in order to improve a thermal camera system's performance and image quality. An analog image pre-processing circuit is designed in order to correct some of bad pixels and lower NETD level of system. Real time thermal video data is obtained from an uncooled thermal imaging system and further investigated in MATLAB and designed circuit is simulated in LTSpice. Also part of the designed circuit is printed in order to be tested. In conclusion, performance of the designed circuit is analyzed and compared with initial results. It is observed that proposed circuit made improvements of image performance by correcting determined bad pixels, lowering NETD value and managed to keep responsivity of the system same with low power consumption.