Finfet transistörlerde intermodülasyon distorsiyon analizi
Intermodulation distortion analysis in finfet transistors
  1. Tez No: 987417
  2. Yazar: ABDULSAMET YURTSEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT GÖKREM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, nano boyutlu yarı iletken teknolojisinin önemli bir bileşeni olan FinFET (Fin Field Effect Transistor) transistörlerde intermodülasyon distorsiyonu incelenmiştir. İntermodülasyon distorsiyonu, özellikle analog ve RF (radyo frekansı) uygulamalarda, sistem doğrusal olmaktan çıktığında ortaya çıkan ve girişte bulunmayan istenmeyen frekans bileşenlerinin oluşmasına neden olan bir bozulma türüdür. Bu bozulma, sinyal bütünlüğünü düşürerek sistem performansını ciddi şekilde etkileyebilir. Çalışmada, FinFET'in küçük sinyal eşdeğer devresi modellenmiş ve bu model üzerinden ikinci ve üçüncü dereceden intermodülasyon ürünleri analiz edilmiştir. Elde edilen model, çeşitli parametreler (gm, Cgs, Rds vb.) üzerinden doğrusal olmayan davranışları temsil edecek şekilde detaylandırılmıştır. Sistemin teorik analizinde Maple 2018 yazılımı kullanılarak Volterra serilerinin sembolik türevleri çıkarılmış, birinci (H₁), ikinci (H₂) ve üçüncü derece (H₃) transfer fonksiyonları analitik olarak elde edilmiştir. Maple'ın sembolik hesaplama kabiliyeti sayesinde, FinFET'in doğrusal olmayan davranışını belirleyen gm1, gm2, gm3, Cgs2, Cgs3 gibi yüksek mertebe türevleri içeren çekirdekler açık formda ifade edilmiş, böylece intermodülasyon distorsiyonunun temel kaynakları matematiksel olarak ortaya konmuştur. Bu sonuçlar, hem teorik modelin doğrulanması hem de cihazın nonlineer karakteristiklerinin açıklanması için temel bir referans oluşturmuştur. Elde edilen bulgular, FinFET'lerde intermodülasyon distorsiyonunun özellikle yüksek frekanslarda belirgin hale geldiğini ve tasarım sırasında bu etkilerin göz önünde bulundurulması gerektiğini göstermektedir.Bu tez, FinFET teknolojisinin RF ve analog devrelerde kullanımına yönelik tasarım kriterlerinin geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates intermodulation distortion (IMD) in FinFET (Fin Field Effect Transistor) devices, which are fundamental components of modern nanoscale semiconductor technology. IMD arises when multiple frequency components interact within a nonlinear system, generating unwanted spectral products that degrade signal integrity in analog and RF applications. Such distortion can significantly limit the performance of high-frequency electronic systems. A detailed small-signal equivalent circuit model of the FinFET was developed to examine second- and third-order intermodulation mechanisms. The model includes intrinsic device parameters such as transconductance (gm), parasitic capacitances (Cgs, Cgd), and channel resistance (Rds), enabling accurate representation of nonlinear device behavior. To analytically characterize these nonlinearities, the Volterra series expansion method was applied. Using Maple 2018, first-, second-, and third-order transfer functions (H₁, H₂, H₃) were derived symbolically, allowing explicit extraction of higher-order nonlinear kernels including gm1, gm2, gm3, Cgs2, and Cgs3. These expressions establish a rigorous mathematical basis for identifying the dominant contributors to IMD in FinFET devices. Simulation studies conducted in Multisim and MATLAB/Simulink were used to validate the analytical findings over various frequency and amplitude levels. The results show that IMD becomes increasingly significant at higher frequencies, emphasizing the need to account for nonlinear distortion effects in the design of FinFET-based analog and RF circuits. Overall, this thesis advances the understanding of nonlinear behavior in FinFETs and provides modeling insights that support the optimization of next-generation high-frequency circuit designs.