Kafkas Mecmuası(1954-1956)
Kafkas Magazine (1954-1956)
  1. Tez No: 987430
  2. Yazar: RABİA İNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAVİD QASİMOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Kafkas Mecmuası siyasi, tarihi ve edebi bir dergi olarak 1954 yılı Nisan ayında İstanbul'da yayın hayatına başlamıştır. Dergi Kafkas Kültür Derneği'nin gayrıresmi yayın organı olmakla beraber 1953 yılı Aralık ayında yayın hayatını noktalamış olan Kafkas Dergisinin devamı niteliğindedir. Mecmuanın ilk sahibinin İsmail Ziya Bersis olduğu söylenilse de künyede Şeref Terim, Mehmet Ketey ve İnal Şaplı dergi sahibi olarak görülmektedir. Derginin tüm sayılarında Yazı İşleri Müdürü görevini Şeref Terim üstlenmiştir. Aylık olarak çıkarılması planlanan mecmuanın; 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 10. sayıları bağımsız, 8-9. ve 11-12. sayıları ise birleşik olarak yayınlanmıştır. Kafkasya'nın tarihi ve kültürü ile ilgili çeşitli yazıları manşetine taşıyan mecmua, Türkiye'de doğan Kafkasya kökenli insanlar üzerinde kalıcı bir iz bırakmıştır. Çeşitli meslek sahibi olan Kafkasyalı mühacirleri bir araya toplamaya gayret gösteren mecmua Türkiye'de Kafkas diasporunun bir araya getirilmesine son derece önemli katkıda bulunmuştur.Toplamda 12 sayı çıkan bu dergi, çeşitli nedenlerden dolayı Mayıs 1956'da yayın hayatından çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kafkas Magazine, a political, historical, andliterary journal, began publication in Istanbul in April 1954. While the magazine is the unofficial publication of the Kafkas Cultural Association, it is a continuation of Kafkas Magazine, which ceased publication in December 1953. Although İsmail Ziya Bersisis said to be the magazine's first owner, the magazine's inscription lists Şeref Terim, Mehmet Ketey, and İnal Şaplı as it sowners. Şeref Terim served as Editor-in-Chieff orallissues of the magazine. The magazine, originally planned to be published monthly, had issues 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, and 10 published independently, while issues 8-9 and 11-12 were published as separateissues. The magazine, featuringvarious articles on the history and culture of the Caucasus, left a last ingimpression on people of Caucasian descent born in Turkey. Striving to bring together Caucasian immigrants from various professions, the magazine made a sign ificant contribution touniting the Caucasian diaspora in Turkey. This magazine, which published a total of 12 issues, was discontinued in May 1956 forvarious reasons.