Teknolojinin resim sanatına etkisi
The impact of technology on painting
- Tez No: 987429
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABİDİN MÜSLÜM BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, teknolojinin hızlı gelişimiyle birlikte bu gelişimin resim sanatına yansımaları incelenmektedir. Söz konusu yansımalar, olumlu ve olumsuz etkileri ile birlikte günümüz dünyasında sanat anlayışını yeniden şekillendirmektedir. Teknoloji, resim sanatında çok büyük bir etki yaratmaktadır. Günümüzde sanatçılar, teknoloji sayesinde sanatın icrasını daha ileri bir düzeye taşıyabilmektedir. Teknoloji olmasaydı, hiçbir sanatçıya ulaşmak mümkün olmayacaktı ve sanatçıların yaptığı eserler kalıcı olmayacaktı çoğu da kaybolmaya mahkûm olacaktı. Şu an çağdaş ressamların icra ettikleri sanata, teknoloji sayesinde ulaşıp etkilendikleri bilinmektedir. Bu doğrultu da bütün genç sanatçılar birbirlerinden etkilenip kendi sanatlarını yaratacaklardır. Sanatçıya yeni ifade biçimleri sunmuş ve bununla birlikte izleyicinin algısını değiştirmiş, fotoğraf ve sanat gibi yeni dallarının oluşumuna katkıda bulunmuştur. Resim yapmak insan yeteneğinin hayal gücüyle birleştiği bir eylemdir. Bir ressam fırçasını ele aldığında sanatının karşısına geçtiğinde duygularını düşüncelerini zihnini tuvale aktarırken yaptığı resmi büyük bir haz ve heyecanla görselleştirir. Yapılan resim, yalnızca bir görsel değil aynı zamanda görmek, hissetmek ve dokunmaktır. Teknoloji bu imkanların ne kadarını sunmaktadır ne kadarını sınırlandırmakta veya özgürleştirmektedir. Teknoloji ve resim arasındaki ilişki, sanatın yaratım ve sunum süreçlerinde köklü, gerekli ve esas olan değişikliklere yol açmıştır. Geleneksel resim yöntemleri, teknolojinin sunduğu yeniliklerle bir araya geldiğinde, sanatçılara yeni ifade araçları sunmuş farklı bakış açısı kazandırmak zorunluluğu doğurmuştur. Farklı bakış kazanmayan sanatçı, teknolojinin özellikle de fotoğraf icadının yeniliği altında kalmıştır. Sanat eserlerinin algılanma biçimini değiştirmesi gerektiğinin farkına varmıştır. Teknoloji, sanatçılara dijital boyama programları, grafik tabletler ve yapay zekâ destekli araçlar gibi modern araçlar sunmuştur. Bu araçlar, sanatçını yaratı sürecin hızlandırmış hata yapma kaygısını azaltarak deneyselliğe daha açık bir ortam sağlamıştır. Kısacası teknoloji ve resim arasındaki ilişki, sanatın yaratım, sunum ve algılanış biçimlerini dönüştürerek hem sanatçılar hem de izleyiciler için yeni olanaklar sunmaktadır. Bu ilişki, geçmişe saygı duyarak geleceğe doğru yönelen bir sanat anlayışını ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a look at today's world, reflecting the rapid advancement of technology and its positive and negative aspects in painting. Technology has a profound impact on painting. It is believed that today's artists are able to achieve greater heights by practicing their art thanks to technology. Without technology, it would be impossible to reach any artist, and their works would be indelible, and most would be doomed to extinction. It is known that the art of contemporary painters is accessed and influenced by technology. Consequently, all young artists will influence each other and create their own art. It has offered artists new forms of expression, changing the viewer's perception and contributing to the development of new branches of art such as photography and art. Painting is a product of the human imagination. When a painter takes up their brush and confronts their art, they visualize their painting with great pleasure and excitement, transferring their feelings, thoughts, and mind to the canvas. Painting means seeing, feeling, and touching. Technology offers and limits or liberates how many of these possibilities it offers. The relationship between technology and painting has led to fundamental, necessary, and fundamental changes in the creation and presentation of art. Traditional painting methods, combined with the innovations offered by technology, have offered artists new means of expression and created the need to foster a different perspective. Artists who lacked a different perspective were left struggling under the sway of technology, particularly photography. They realized they needed to change the way artworks are perceived. Technology has provided artists with modern tools such as digital painting programs, graphics tablets, and artificial intelligencepowered tools. These tools have accelerated the artist's creative process, reduced the anxiety of making mistakes, and provided a more open environment for experimentation. In short, the relationship between technology and painting has transformed the creation, presentation, and perception of art, offering new possibilities for both artists and audiences. This relationship represents an understanding of art that respects the past while evolving toward the future.