Nikel ve çinko nanopartiküllerinin midye (unio delicatus)antioksidan sistemi üzerine olan etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of nickel and zincnanoparticles on the antioxidant system of mussels (uniodelicatus)
  1. Tez No: 987446
  2. Yazar: SİHEM GÖZEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN GÜLNAZ CANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Midyeler yerleşik yaşam biçimleri ve suyu filtre ederek beslenmeleri nedeniyle sucul ortamlar için önemli biyoindikatör hayvanlardır. Bu çalışmada, nikel (NiO) ve çinko (ZnO) nanopartiküllerinin (18 nm) farklı derişimleri (0, 0.5, 2.5, 12.5 mg/L) etkisinde 14 gün kalan tatlı su midyelerinin (Unio delicatus) antioksidan sistemlerinin tepkileri ve enerji kaynakları olan organik moleküllerin (karbonhidrat, lipit, protein) düzeyleri incelenmiştir. Midyelerin beslenmesi laboratuvarda üretilen tek hücreli alglerle (Cholorella vulgaris) yapılmıştır (250.000 alg/ml). Deneyler sonunda, midye mortalitesi görülmemekle beraber, nanopartiküllerin midyelerin hepatopankreas dokusunda antioksidan sistem enzimleri üzerinde anlamlı etkilerinin olduğu görülmüştür. NiO ve ZnO nanopartiküllerine maruz kalan midyelerde katalaz, glutatyon peroksidaz, glutatyon redüktaz ve glutatyon S-transferaz aktivitelerinde anlamlı (p<0.05) değişimler görülmüştür. Diğer taraftan, en yüksek derişiminde ilk enerji kaynakları olan glikoz ve lipit düzeylerinde anlamlı (p<0.05) azalmalar olurken, protein düzeyinde bir değişim gözlenmemiştir (p˃0.05). Bu çalışmanın verileri NiO ve ZnO nanopartikülünün midyelerde oksidatif strese neden olduğunu ve hayvan metabolizmasının bu durumu düzeltmek amacıyla enerji tüketimini artırdıkları şeklinde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Mussels are important bioindicator organisms for aquatic environments due to their sessile lifestyle and filter-feeding habits. In this study, the responses of antioxidant systems and the levels of organic molecules that serve as energy sources (carbohydrates, lipids, and proteins) were investigated in freshwater mussels (Unio delicatus) exposed for 14 days to different concentrations (0, 0.5, 2.5, 12.5 mg/L) of nickel (NiO) and zinc (ZnO) nanoparticles (18 nm). The mussels were fed in the laboratory with cultured unicellular algae (Chlorella vulgaris) at a concentration of 250.000 cells/mL. At the end of the experiments, no mortality was observed among the mussels; however, the nanoparticles had significant effects on antioxidant enzyme activities in the hepatopancreas tissue. Significant (p<0.05) changes were detected in the activities of catalase, glutathione peroxidase, glutathione reductase, and glutathione S-transferase in mussels exposed to NiO and ZnO nanoparticles. Furthermore, at the highest concentration, significant (p<0.05) decreases were observed in glucose and lipid levels—the primary energy sources—while no significant change (p>0.05) was detected in protein levels. These findings indicate that exposure to NiO and ZnO nanoparticles induces oxidative stress in mussels and that the animals increase their energy consumption as a compensatory response to counteract this stress.