Erik meyvelerinin kurutulmasında renk koruyucu olarak doğal ekstraktların kullanımı
Use of natural extracts as color preservatives in drying plum fruits
  1. Tez No: 987448
  2. Yazar: SELMA BALICA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNAHAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı kurutma sıcaklıkları ve ön işlem uygulamaları ile yapılan kurutmalarda, renk parametrelerinin (L*, a*, b*, Chroma, Delta E,) nasıl değiştiğini incelemektir. Kurutma sıcaklıklarının ve ön işlem uygulamalarının, görsel kaliteyi, özellikle renk tonunu ve parlaklığı nasıl etkilediği araştırılmıştır. Çalışmada, normal kurutma ve Dia Natura Base ve gibi farklı ön işlem yöntemleri ve 50 °C, 55 °C, 60 °C, 65 °C, 70 °C gibi farklı sıcaklıklar kullanılarak erik dilimlerinin kurutulması sağlanmıştır. Renk parametreleri, Adobe Photoshop 'un Image Analysis Tool kullanılarak ölçülmüş ve her bir sıcaklık ile ön işlem kombinasyonunun, renk doygunluğu, sararma, kırmızı-yeşil tonları, sarı-mavi tonları ve parlaklık üzerindeki etkisi incelenmiştir. Ayrıca, Delta E (renk değişimi) ve chroma gibi parametreler de hesaplanarak, renk değişimlerinin ve sıcaklık ve ön işlem uygulamaları ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Tüm veriler değerlendirildiğinde, düşük sıcaklıklarla yapılan kurutmalar genellikle renk ve parlaklık kaybını minimize ederken, yüksek sıcaklıklar (T70) renk değişimlerini artırmakta ve parlaklık ve renk kaybına yol açmaktadır. Yüksek sıcaklık, tüm ön işlemlerde ΔE artırmakta, bu da hem toplam renk farkının arttığını göstermektedir. Özellikle HAD (Normal Kurutma) grubunda 50 °C'den 70 °C'ye çıkıldığında Delta E değerinin 27.06'dan 83.93'e yükselmesi, ısıl yükün termal oksidasyonu ve enzimatik olmayan esmerleşmeyi (Maillard ve karamelizasyon) doğrudan tetiklediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how color parameters (L*, a*, b*, Chroma, Delta E,) change in drying processes carried out with different drying temperatures and pre-treatment applications. The effect of drying temperatures and pre-treatment applications on visual quality, especially color tone and brightness, was investigated. In the study, drying of plum slices was carried out using different pre-treatment methods such as normal drying, Dia Natura Base, and different temperatures such as 50 °C, 55 °C, 60 °C, 65 °C, 70 °C. Color parameters were measured using Adobe Photoshop's Image Analysis Tool, and the effect of each temperature and pre-treatment combination on color saturation, yellowness, red-green tones, yellow-blue tones, and brightness was examined. In addition, parameters such as Delta E (color change) and the relationship between temperature and pre-treatment applications were evaluated. Overall evaluation of the data indicates that drying at lower temperatures generally minimizes the loss of color and brightness, whereas high temperatures (T70) exacerbate color shifts and lead to significant degradation in both luminance and chromaticity. High temperatures increase the Delta E values across all pretreatment groups, signifying an escalation in total color difference. Specifically, in the HAD (Hot Air Drying) group, the rise in the $\Delta E$ value from 27.06 at 50 °C to 83.93 at 70 °C demonstrates that the thermal load directly triggers thermal oxidation and non-enzymatic browning (Maillard reaction and caramelization).