Türkiye için bir mali alan değerlendirmesi
Assessing fiscal space for Turkey
- Tez No: 987465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NÜKET KIRCI ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Türkiye ekonomisinde maliye politikasının borç dinamiklerine ve makroekonomik şoklara verdiği tepki 2006:Q1-2025:Q2 dönemi verileriyle analiz edilmektedir. Çalışmanın temel amacı, maliye politikasının sürdürülebilirliğini ve mali alanın genişliğini Mali Tepki Fonksiyonu çerçevesinde test etmektir. Ekonometrik analizde kullanılan değişkenlerin farklı durağanlık düzeylerine (I(0) ve I(1)) sahip olması ve incelenen dönemde yaşanan yapısal kırılmalar (2018 kur şoku, Pandemi vb.) nedeniyle, çalışmada kukla değişkenlerle genişletilmiş ARDL Sınır Testi Yaklaşımı kullanılmıştır. Analiz bulguları, birincil denge ile borç stokları, büyüme ve döviz kuru arasında istatistiksel olarak anlamlı bir eşbütünleşme ilişkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Uzun dönem katsayıları incelendiğinde; maliye politikasının kamu dış borç stokundaki artışlara pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir tepki vererek mali disiplini koruma eğiliminde olduğu görülmektedir. Buna karşın, iç borç stokunun mali tepki fonksiyonu üzerindeki etkisinin istatistiksel olarak anlamsız olduğu ve mali otoritenin iç borçlanmaya karşı daha az duyarlı olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca, döviz kurundaki artışların mali denge üzerinde bozucu ve mali alanı daraltıcı bir etki yarattığı belirlenmiştir. Hata düzeltme modeli sonuçları ise sistemin şoklara karşı hızlı bir düzeltme mekanizmasına sahip olduğunu göstermektedir. Çalışma, Türkiye'nin mali alanının dış borç dinamiklerine ve kur hareketlerine karşı hassas olduğu, ancak uzun dönemde bir denge patikasının korunduğu sonucuna varmaktadır
Özet (Çeviri)
In this study the fiscal policy response to debt dynamics and macroeconomic shocks in the Turkish economy using quarterly data from 2006:Q1 to 2025:Q2. The primary aim of the study is to test the sustainability of fiscal policy and the extent of fiscal space within the framework of the Fiscal Reaction Function. Due to the mixed stationarity levels (I(0) and I(1)) of the variables and structural breaks observed during the period (e.g., 2018 currency shock, Pandemic), the Autoregressive Distributed Lag (ARDL) Bounds Test approach augmented with dummy variables was employed. The empirical findings reveal a statistically strong cointegration relationship among the primary balance, debt stocks, growth, and xchange rate. Long-run coefficient estimates indicate that fiscal policy responds positively and significantly to increases in external public debt, suggesting a tendency to maintain fiscal discipline. Conversely, the effect of domestic debt stock on the fiscal reaction function was found to be statistically insignificant, implying that the fiscal authority is less responsive to domestic borrowing. Furthermore, it was determined that xchange rate depreciation has a deteriorating effect on the fiscal balance, thereby constraining fiscal space. The results of the Error Correction Model demonstrate that the system possesses a rapid adjustment mechanism against shocks. The study concludes that while Turkey's fiscal space is sensitive to external debt xchange and xchange rate fluctuations, a long-term equilibrium path is maintained.