Türkı̇ye Yüzyılı Maarı̇f Modelı̇ kapsamında hazırlanan beşı̇ncı̇ sınıf fen bı̇lı̇mlerı̇ ders kı̇tabının ı̇ncelenmesı̇
Examination of the fifth grade science studies textbook prepared within the scope of the Türkiye Century Maarif Model
- Tez No: 987466
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, fen eğitiminde ders kitabının önemi ve öğrenim çıktılarını bulundurma düzeyi üzerine sağladığı faydalar ve amaçlar üzerinde durulmuştur. Bu amaçlara ulaşmak için Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli ile 2024-2025 yılında okullarda uygulanmaya başlayan 5. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı, Marsh ve White (2003)'ın görsel-metin taksonomisini esas alınarak incelenmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman incelemesi yönteminden faydalanılmıştır. Elde edilen bulgular tablo haline getirilerek yorumlanmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda 5. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabında en çok resim/çizim görsellerinin yer aldığı görülmüştür. Basılı olarak yer alan görseller en çok örnek verme kategorisine hizmet etmektedir. Fen bilimleri ders kitabında çok sayıda soyut ögeler yer aldığı için bu kategoriye fazla yer verilerek soyut ögelerin somutlaştırılmasına imkan sağlanmıştır. Dijital olarak ders kitabında yer alan görsellerin en çok tamamlama kategorisinde yer aldığı görülmüştür. Çünkü tamamlama kategorisinde yer alan görsellerin çoğunluğu pekiştirme istasyonlarında yer almaktadır. Bu sayede öğrencilerin eğlenerek konuyu pekiştirmeleri hedeflendiği görülmüştür. Gelecekte çalışmalarda 2018 müfredatına göre hazırlanan 5.sınıf Fen Bilimleri ders kitabı ile 2024 müfredatına göre hazırlanan ders kitabı karşılaştırılarak incelenebilir. Aynı zamanda başka sınıf seviyeleri için hazırlanan Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'ne ders kitapları görsel-metin ilişkisi bağlamında irdelenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the focus is on the importance of textbooks in science education and the extent to which they contain learning outcomes, as well as the benefits and purposes they serve. To achieve these aims, the 5th Grade Science Textbook, implemented in schools for the 2024–2025 academic year within the scope of the Türkiye Yüzyılı Maarif Model, was analyzed based on the visual-text taxonomy developed by Marsh and White (2003). The study employed the document analysis method, one of the qualitative research approaches. The findings obtained were organized into tables and interpreted accordingly. The results showed that the 5th Grade Science Textbook contains the highest number of image/drawing visuals. These printed visuals mostly serve the category of exemplification. Since the science textbook includes a considerable number of abstract elements, the exemplification category was frequently used to help concretize those abstract concepts. On the other hand, the digital visuals in the textbook were found to mostly fall under the completion category, as most of them are located in the reinforcement stations. This indicates that students are expected to reinforce the content while having fun. In future studies, the 5th Grade Science Textbook based on the 2018 curriculum can be compared with the one prepared according to the 2024 curriculum. Additionally, textbooks prepared within the Türkiye Yüzyılı Maarif Model for other grade levels can also be examined in terms of the visual-text relationship.