Üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı, çözüm odaklı düşünme ile öz-düzenleme düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The relationship between internet addiction, solution-focused thinking, and self-regulation levels among university students
  1. Tez No: 987470
  2. Yazar: SHERWAN MİKAEEL YOUNUS HARKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı, çözüm odaklı düşünme ve öz-düzenleme düzeyleri arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmada ayrıca bu değişkenlerin demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediği ve internet bağımlılığının yordanabilirliği ele alınmıştır. İlişkisel tarama modeline göre yürütülen çalışmanın çalışma grubunu, 18 yaş ve üzerindeki bir devlet üniversitesinde öğrenim gören 462 öğrenci (277 kadın, 185 erkek) oluşturmaktadır. Veriler Kişisel Bilgi Formu, İnternet Bağımlılığı Ölçeği (Şahin ve Korkmaz, 2011), Çözüm Odaklı Envanter (Karahan ve Hamarta, 2014) ve Öz-Düzenleme Ölçeği (Çelikkaleli, 2019) aracılığıyla toplanmıştır. İki kategorili demografik değişkenler için Bağımsız Örneklem T-Testi, üç veya daha fazla kategorili değişkenler için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmış, değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analizi ile incelenmiş, çözüm odaklı düşünme ve öz-düzenlemenin internet bağımlılığı üzerindeki etkileri basit ve çoklu doğrusal regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, üniversite öğrencilerinin internet bağımlılığı düzeylerinin bazı demografik değişkenlere göre (fakülte ve akademik başarı algısı) anlamlı biçimde farklılaştığını göstermiştir. Bu durum, internet kullanımının yalnızca bireysel eğilimlerle değil, aynı zamanda akademik ve sosyal bağlamla da şekillendiğine işaret etmektedir. Regresyon analizleri ise çözüm odaklı düşünme ve öz-düzenleme değişkenlerinin internet bağımlılığını anlamlı biçimde yordadığını ve birlikte modelin varyansın %10,3'ünü açıkladığını ortaya koymuştur. Bu oran, bireysel bilişsel faktörlerin internet bağımlılığının açıklanmasında kayda değer bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar, çözüm odaklı düşünme ve öz-düzenleme becerilerinin internet bağımlılığıyla mücadelede önemli koruyucu unsurlar olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between internet addiction, solution-focused thinking, and self-regulation among university students. Additionally, the study investigates whether these variables differ according to demographic characteristics and evaluates the predictability of internet addiction. Conducted using a relational screening model, the study sample consisted of 462 students (277 female, 185 male) aged 18 and above, enrolled at a state university. Data were collected using a Personal Information Form, the Internet Addiction Scale (Şahin & Korkmaz, 2011), the Solution-Focused Inventory (Karahan & Hamarta, 2014), and the Self-Regulation Scale (Çelikkaleli, 2019). Independent samples t-tests were applied for two-category demographic variables, and one-way ANOVA was conducted for variables with three or more categories. Pearson correlation analysis was used to examine relationships between variables, and simple and multiple linear regression analyses were performed to assess the effects of solution-focused thinking and self-regulation on internet addiction. The findings indicated that students' internet addiction levels differed significantly according to faculty and perceived academic achievement suggesting that internet use is shaped not only by individual tendencies but also by academic and social contexts. Regression analyses revealed that solution-focused thinking and self-regulation significantly predicted internet addiction, together explaining 10.3% of the variance. This indicates that individual cognitive factors have a meaningful influence on internet addiction. These results suggest that solution-focused thinking and self-regulation may serve as important protective factors against internet addiction.