Tahkimde hukuki dinlenilme hakkı
The right to be heard in arbitration
  1. Tez No: 987510
  2. Yazar: YASEMİN MISTAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİDE ÖZDEN ÖZKAYA FERENDECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Uyuşmazlıkların çözümünde devlet yargısına alternatif yolların önemi, özellikle uluslararası ticaretin gelişmesiyle birlikte artış göstermiştir. Bu alternatif yöntemler arasında en yaygın başvurulan yol tahkimdir. Tahkim, taraflara hızlı, esnek ve uzmanlık temelli bir uyuşmazlık çözüm imkanı sunmakla birlikte, adil yargılanma hakkı ve bu hakkın ayrılmaz unsurlarından biri olan hukuki dinlenilme hakkının korunması bakımından da devlet yargısı kadar özen gösterilmesini gerekli kılmaktadır. Adil yargılanma hakkı, yalnızca ulusal hukuk düzenlerinde değil, aynı zamanda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi başta olmak üzere çeşitli uluslararası belgelerle de güvence altına alınan temel bir insan hakkıdır. Bu hakkın en önemli unsurlarından biri olan hukuki dinlenilme hakkı; tarafların iddia ve savunmalarını ileri sürebilmesini, karşı tarafın beyan ve delillerinden haberdar olmasını ve hakem veya hakem kurulunun tüm bu beyanları dikkate almasını içerir. Tahkim yargılamasında hukuki dinlenilme hakkının güvence altına alınması, tarafların eşitliği ilkesiyle doğrudan ilişkili olup, tahkim kararlarının geçerliliği bakımından kritik bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada, adil yargılanma hakkı ve onun unsurları genel çerçevesiyle incelendikten sonra, adil yargılanmanın temelini oluşturan hukuki dinlenilme hakkı ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. Bunun yanı sıra, hukuki dinlenilme hakkının tahkim yargılamasında özellikle önem arz ettiği aşamalar (hakemlerin seçimi, tebligat, delillerin ileri sürülmesi ve değerlendirilmesi ile geçici hukuki koruma tedbirleri) ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Son olarak, hukuki dinlenilme hakkının ihlal edilmesinin doğurduğu sonuçlar, iptal davaları, tahkim kararlarının tanınması ve tenfizi ile bireysel başvuru yolları bağlamında kapsamlı bir biçimde analiz edilmiştir. Sonuç olarak, tahkim yargılamasında hukuki dinlenilme hakkına riayet edilmesi, yalnızca tarafların yargılamaya duyduğu güveni temin etmekle sınırlı kalmamakta; aynı zamanda tahkim kararlarının geçerliliği, tanınması ve icra edilebilirliği açısından da vazgeçilmez bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The importance of alternative methods to state courts in dispute resolution has increased, particularly with the growth of international trade. Among these alternative mechanisms, arbitration is the most commonly used.While arbitration provides the parties with a fast, flexible, and expertise-based mechanism for resolving disputes, it equally requires the same degree of diligence as state courts in safeguarding the right to a fair trial and, as an inseparable component, the right to be heard. The right to a fair trial is a fundamental human right guaranteed not only by national legal systems but also by various international instruments, most notably among them the European Convention on Human Rights. One of the most essential components of this right, the right to be heard, includes the parties' ability to present their claims and defenses, to be informed of the statements and evidence submitted by the opposing party, and the obligation of the arbitral tribunal to duly consider all such submissions. Ensuring the protection of the right to be heard in arbitral proceedings is directly linked to the principle of equality of arms and plays a crucial role in the validity of arbitral awards. This thesis first examines the right to a fair trial and its main elements, then analyzes the implementation of this right in arbitral proceedings and its relationship with the right to be heard. Furthermore, it discusses in detail the procedural stages in which the right to be heard bears particular significance, such as the appointment of arbitrators, service of notices, submission and evaluation of evidence, and the granting of interim measures. Finally, the study provides a comprehensive analysis of the consequences arising from the violation of the right to be heard, in the context of annulment proceedings, recognition and enforcement of arbitral awards, and individual applications. In conclusion, compliance with the right to be heard in arbitral proceedings not only ensures the parties' confidence in the arbitral process but also constitutes a crucial element for the validity, recognition, and enforceability of arbitral awards.