Türkiye'nin İHA ve SİHA politikasının bölgesel etkileri
The regional impacts of Türkiye's UAV and SİHA policy
- Tez No: 987526
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Kamu Yönetimi, Sivil Havacılık, Political Science, Public Administration, Civil Aviation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
İnsansız hava araçları, uzaktan komutla kontrol edilebilen, belli görevleri icra eden teknolojik cihazlar bütününü ifade etmektedir. Temel görevleri arasında keşif, gözetleme, konum bildirme olan İHA'lar, uygun maliyet ve belli teknolojilerle desteklenmesi ile savunma sanayi ürünü olarak son yıllarda tüm dünyada tanınmaktadır. İHA'ların icra ettiği görevleri başarı oranının yüksek olması, olası olumsuz bir durumda zararın savaş uçağına nazaran çok az olması savaş alanlarında kullanımını artırmaktadır. Bu bağlamda bu teknolojiye ihtiyacı olan ülkelerden biri olan Türkiye'de İHA üzerine yatırım yapmaya başlayarak dış politikada yeni bir dönemin aralanmasına katkıda bulunmaktadır. Özellikle Türk TB2, TB3 İHA ve SİHA'ların küresel gerçekleşen savaşların seyrini değiştirmesi Türkiye'nin elinde İHA'ları büyük bir koz ve güç haline getirmeye başlamaktadır. Küresel güç ülkeler (ABD, Rusya, Çin, İngiltere)'in Türkiye'nin İHA'lar üzerinden dış politikayı şekillendirmeye çalışmasını ve caydırıcılığının artırma çabalarına dikkatle takip ettikleri görülmekte, Türkiye'nin bölgesel bir güç olmasını dolaylı yoldan engellemeye çalışmaktadır. Bu çalışmamızda Türkiye'nin İHA ve SİHA teknolojisine sahip olmasıyla birlikte büyük bir ivme yakalaması sonucu oluşan bölgesel etkileri incelenerek değerlendirmelerde bulunulacaktır. Türkiye İHA ve SİHA kullanarak global dünyada etkisi artırmak, küresel anlamda söz sahibi olmak ve yayılmacılık politikasını kullanması hakkında tespitlerde bulunulacaktır. Türkiye'nin dış politikasında İHA ve SİHA'lar ne düzeyde katkıda bulunduğu hususu irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
Unmanned aerial vehicles refer to the entirety of technological devices that can be controlled remotely and perform specific tasks. Among their primary functions are reconnaissance, surveillance, and location reporting. With cost-effectiveness and support from certain technologies, UAVs have gained recognition worldwide in recent years as a product of the defense industry. The high success rate of the missions carried out by UAVs increases their usage in battlefields due to the significantly lower damage incurred in a potential adverse situation compared to manned aircraft. In this context, Turkey, which is one of the countries in need of this technology, begins to invest in UAVs, contributing to the opening of a new era in foreign policy. Especially, the Turkish TB2 and TB3 UAVs, as well as armed UAVs (SİHA), are starting to become a significant asset and power for Turkey as they change the course of global wars. It is observed that global power countries (USA, Russia, China, United Kingdom) carefully monitor Turkey's efforts to shape its foreign policy through UAVs and its attempts to increase deterrence, indirectly trying to hinder Turkey's rise as a regional power. In this study, the regional effects resulting from Turkey's significant momentum due to possessing UAV and armed UAV technology will be examined and evaluated. Assessments will be made regarding Turkey's use of UAVs and armed UAVs to increase its influence in the global arena, assert itself on a global scale, and employ a policy of expansionism. The extent to which UAVs and armed UAVs contribute to Turkey's foreign policy will be Explorer