Şehir markalaşması açısından gastronomi turizminin önemi: Gaziantep ili örneği
The importance of gastronomy tourism in terms of city branding: Gaziantep province example
  1. Tez No: 987531
  2. Yazar: MENEKŞE RAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Gastronomi, şehir kimliği üzerinde önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle kırsal alanlarda şehir markalaşması sürecine entegrasyonu bölgenin özgün kimliklerinin ön plana çıkarılmasını sağlayarak gerek ziyaretçiler gerekse yerel halk açısından bütüncül bir vurgu oluşturmayı mümkün kılmaktadır. Gastronomi turizmi, kültürel mirasın temel ve vazgeçilmez unsurlarından biri olarak hem şehir tercihinde hem de şehir imajının şekillendirilmesinde kritik bir faktör olarak öne çıkmaktadır. Bir şehrin ziyaretçilere sunduğu özgün mutfak kültürü ve farklı lezzetler, o şehrin imajı açısından belirleyici bir öneme sahiptir. Türk mutfağı, zengin yemek kültürü ve gelenekleriyle tanınmakta olup, uluslararası alanda öncü bir konuma sahiptir. Bazı ülke ve bölgeler, marka oluşturma süreçlerinde gastronomik değerlerinden yararlanmaktadırlar. Bu açıdan Gaziantep ili özgün mutfak kültürü ve zengin yemek mirasıyla dikkat çekici bir örnek teşkil etmektedir. Uzun tarihî süreçler boyunca çeşitli medeniyetlerin izlerini ve geleneklerini barındıran Gaziantep, mutfak zenginliği ve ürün çeşitliliği ile Türk mutfağında öne çıkan yerel mutfaklar arasında önemli bir konuma sahiptir. Derin gastronomik kültürü ve çeşitli ürün yelpazesiyle şehir, geleneksel mutfak mirasını koruyarak gastronomi turizmi alanında kayda değer bir gelişim göstermiştir. Bu çalışma kapsamında, UNESCO Yaratıcı Şehirler listesindeki Gaziantep ilinin sahip olduğu cazibe unsurları ve gastronomi turizmi potansiyeli, şehir markalaşmasındaki önem ve etkisi açısından incelenmekte, yapılan analizler doğrultusunda Gaziantep'in gastronomik özelliklerinin yerel halkın şehir markası ve gastronomi algısına bakış açısı değerlendirilerek daha kapsamlı bir değerlendirme amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Gastronomy plays a significant role in shaping a city's identity. Particularly in rural areas, its integration into the city branding process helps highlight the region's unique cultural traits, creating a cohesive emphasis for both visitors and local residents. Gastronomy tourism stands out as a fundamental and indispensable element of cultural heritage, serving as a critical factor in both city selection and the formation of a city's image. The distinctive culinary culture and diverse flavors a city offers to visitors hold decisive importance in shaping its image. Turkish cuisine, renowned for its rich culinary traditions, holds a leading position internationally. Some countries and regions leverage their gastronomic assets in their branding strategies. In this regard, Gaziantep stands out as a remarkable example with its unique culinary culture and rich gastronomic heritage. Over centuries, Gaziantep has preserved traces and traditions of various civilizations, securing a prominent place among Turkey's regional cuisines with its culinary diversity and wide array of products. With its deep-rooted gastronomic culture and extensive product range, the city has achieved notable progress in gastronomy tourism while safeguarding its traditional culinary heritage. Within the scope of this study, Gaziantep listed in UNESCO's Creative Cities Network is examined in terms of its appeal factors and gastronomy tourism potential, as well as its significance and impact on city branding. Through the conducted analyses, a comprehensive evaluation is aimed by assessing how Gaziantep's gastronomic characteristics influence local residents' perceptions of the city brand and gastronomy.