Sekizinci sınıf öğrencilerinin rutin olmayan geometri problemlerini çözme süreçleri
Eighth grade students' processes of solving non-routine geometry problems
  1. Tez No: 987532
  2. Yazar: İLKER ŞENEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN ESENDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, sekizinci sınıf öğrencilerinin rutin olmayan geometri problemlerini çözme süreçlerini incelemektir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden çoklu durum çalışması benimsenmiştir. Çalışma grubu amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan kritik durum örneklemesi ile oluşturulmuştur. Verilerin toplanması kapsamında 2023-2024 eğitim öğretim yılında Muş ili Bulanık ilçesinde bulunan üç resmi ortaokulda öğrenim gören 8. sınıf öğrencilerine Van Hiele Geometrik Düşünme Düzeyleri Testi uygulanmıştır. Toplam 200 öğrenciye uygulanan Van Hiele Geometrik Düşünme Düzeyleri Testi'ne ait madde güçlük ve ayırt edicilik indeksleri hesaplanarak geometrik düşünme düzeyi en yüksek 3 ve en düşük 3 öğrenci belirlenmiştir. Geometrik düşünme düzeylerine göre belirlenen 6 öğrenciden PISA ve TIMSS sınavlarında kullanılmış rutin olmayan geometri sorularından oluşan Geometri Problemleri Testindeki soruları sesli bir şekilde çözmeleri istenmiştir. 6 öğrencinin problem çözümleri video kaydına alınmış ve diyaloglar transkript edilmiştir. Elde edilen veriler, araştırma sorularına dayalı temalar ve öğrencilere atanan kodlar kullanılarak betimsel analiz yöntemiyle incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre geometrik düşünme düzeyi yüksek öğrencilerin rutin olmayan geometri problemlerinde problem çözme adımlarından problemin anlaşılması, plan hazırlama ve planın uygulanması adımlarını kullandıkları ancak çözümün kontrol edilmesi adımını kullanmadıkları görülmüştür. Geometrik düşünme düzeyleri düşük öğrencilerin problem çözme adımlarından problemin anlaşılması adımını kullandıkları diğer adımları kullanmadıkları görülmüştür. Geometrik düşünme düzeyi yüksek öğrencilerin problem çözme sürecinde bağıntı arama, tahmin ve kontrol, şekil-diyagram çizme, muhakeme etme stratejilerini kullandıkları belirlenmiştir. Geometrik düşünme düzeyi düşük öğrencilerin problem çözme stratejilerini kullanmadıkları görülmüştür. Geometrik düşünme düzeyi düşük öğrencilerin rutin olmayan geometri problemlerine çözüm üretmedikleri ve rastgele dört işlem yaptıkları ya da problemi geçmeyi önerdikleri görülmüştür. Ayrıca yapılan çalışmada geometrik düşünme düzeyi yüksek öğrencilerin birden fazla strateji kullandıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine eighth-grade students' solving processes for non-routine geometry problems. A multiple case study, one of the qualitative research methods, was adopted in the study. The study group was formed using critical case sampling, one of the purposive sampling methods. To collect data, the Van Hiele Geometric Thinking Levels Test was administered to 8th-grade students attending three public middle schools in the Bulanık district of Muş province during the 2023-2024 academic year. Item difficulty and discrimination indices for the Van Hiele Geometric Thinking Levels Test, administered to a total of 200 students, were calculated to identify the three students with the highest and the three students with the lowest geometric thinking levels. Six students, selected according to their geometric thinking levels, were asked to solve the Geometry Problems Test, which consisted of non-routine geometry problems used in the PISA and TIMSS exams, aloud. The six students' problem solutions were video-recorded, and the dialogues were transcribed. The obtained data were analyzed using themes based on the research questions and the codes assigned to the students using descriptive analysis. According to the findings, students with high geometric thinking levels were found to use the problem-solving steps of understanding the problem, preparing a plan, and implementing the plan in non-routine geometry problems, but not the solution-checking step. Students with low geometric thinking levels were found to use the problem-solving step of understanding the problem but not the other steps. Students with high geometric thinking levels were found to use relationship search, estimation and checking, drawing figures and diagrams, and reasoning strategies in the problem-solving process. Students with low geometric thinking levels were found to not use problem-solving strategies. Students with low geometric thinking levels were observed to not produce solutions to non-routine geometry problems and to perform four random operations or suggest skipping the problem. Furthermore, the study determined that students with high geometric thinking levels used more than one strategy.