Genç yetişkinlerde midpalatal sutur maturasyonunun tomografilerle değerlendirilmesi
Evaluation of midpalatal suture maturation in young adults with tomographies
- Tez No: 987550
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL AKKAYA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Maksiller ekspansiyon, transversal maksiller yetersizliğin tedavisinde oldukça etkili bir yöntem olmakla birlikte uygulanabilirliği midpalatal suturun matürasyon derecesi ile sınırlı olan bir tedavi şeklidir. Midpalatal suturun matürasyonunun tamamlanmadığı hastalarda rijit vidaya sahip apareylerle suturda rahatça açılma sağlanabilirken, matürasyonunu tamamlanmış midpalatal suturlarda açılma için cerrahi destek almak gerekmektedir. Hastanin midpalatal suturunun matürasyon derecesini tayin edebilecek bir indikatör bulmak için birçok çalışma yapılmış olup genel bir konsensusa varılamamıştır. Her ne kadar suturun matürasyonu kronolojik yaş ile korelasyon gösterse de bu korelasyon yeterince yüksek olmadığı için güvenilir bir kaynak olarak kullanılamamaktadır. Bu retrospeksitf çalışmada kronolojik yaş bilgisi bulunan 100 hastanın tam kafa tomografileri kullanılarak midpalatal sutur maturasyon evreleri incelenmiş, iskeletsel yaşın tayini için servikal vertebral matürasyon evreleri incelenmiş ve aralarında bir korelasyon olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmanın klinisyenlere maksiller genişletme protokolüne karar sürecinde yardımcı olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although maxillary expansion is a very effective method in the treatment of transversal maxillary deficiency, its applicability is limited to the degree of maturation of the midpalatal suture.While maturation of the midpalatal suture has not been completed, the suture can be opened easily with rigid screw devices, whereas surgical support is required to open the midpalatal sutures whose maturation has been completed.Many studies have been conducted to find an indicator that can determine the degree of maturation of the patient's midpalatal suture, but a general consensus has not been reached. Although the maturation of the suture correlates with chronological age, it cannot be used as a reliable source because this correlation is not high enough. In this retrospective study, midpalatal suture maturation stages were examined using tomographies of 100 patients with chronological age information, cervical vertebral maturation stages were examined to determine skeletal age, and whether there was a correlation between them was investigated. The study was intended to assist clinicians in the decision-making process for the maxillary expansion protocol