4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında Türkiye'deki uygulamalar
The Law 4077 the Law protecting the Rights of Consumers to praticing it in Turkey
  1. Tez No: 98756
  2. Yazar: ADEM SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜNER EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ill ÖZET Bu çalışma“4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un”ülkemiz tüketicilerine kazandırdığı haklan ve bu Kanun kapsamında yapılan uygulamaları ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Bu Kanun ile tüketicilerin kazandığı haklar diğer ülkelerdekiler ile karşılaştınlmıştır. Tüketicilerin; bu Kanun ile kazandıkları haklan bilip bilmediklerini ve bu haklan arayıp aramadıklannı, ayrıca bu Kanun kapsamındaki uygulamalanna karşı tutumlanm ortaya çıkarmak için yapılmıştır. Bu araştırma bulgulanna göre 4077 sayılı Kanun ile tüketiciler diğer ülke tüketicileri ile hemen hemen aynı düzeyde yasal haklara sahiptirler. Bununla birlikte tüketicilerin büyük çoğunluğu (% 73,9'u) 4077 sayılı Kanun'un varlığından haberdar olmakla beraber, çok azı kanun içeriğini ve haklannı bilmektedir. Tüketiciler, ülkemizde tüketicilerin yeterince korunmadığım belirtmektedir. Bu araştırma küçük bir gruba yapıldığından araştırma bulgulan genellenemez. Bu konuda bütünü temsil eden daha büyük bir grupta araştırma yapılması daha faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The first purpose of this research is to investigate the scope of the rights given to consumers by“The Law 4077-The Law Protecting The Rights of Consumers”and to compare it with the rights given to consumers in other Countries.The second purpose of the research is to find out whether or not consumers are aware of their rights given to them by the above mentioned law and to see whether or not consumers are seeking their rights.The third purpose of the research is to investigate the attitudes of consumers toward the business organizations and governmental agencies in respect to the application of The Law 4077. The findings of the research show that rights given to consumers by The Law 4077 are extensive and comparable to the rights given to consumers in other Countries. Although the majority of the consumers are aware of the existence of The Law 4077 (73,9%) few of them know their rights and do anything about it.The attitudes of the consumers are negative in respect to the protection of their rights by business organizations and by the governmental agencies and consumers complain that very little is done about it. It is not possible to generalize the findings of the research due to the limitations of the convenience sample taken in a small area.A further research in this topic with a more representative random sample of a larger population will be benefitial.