Ardahan ili posof ilçesi atmosferinde alternaria, aspergillus/penicillium ve cladosporium sporlarının gün içi saatlik değişimlerinin volumetrik yöntemle belirlenmesi
Determination of diurnal hourly variations of alternaria, aspergillus/penicillium and cladosporium spores in the atmosphere of posof (ardahan province) using the volumetric method
  1. Tez No: 987585
  2. Yazar: NESİMİ YANAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Ardahan ili Posof ilçesinde atmosferik mantar sporlarının yıllık dağılımını, mevsimsel değişimlerini ve gün içi saatlik paternlerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Ocak–Aralık 2020 döneminde Hirst tipi volumetrik spor tuzağı kullanılarak örnekleme yapılmış ve elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Çalışma süresince atmosferde toplam 212.416 spor/m3 tespit edilmiştir. Bu sporların %65,60'ını Cladosporium (139.342 spor/m3), %5,92'sini Alternaria (12.570 spor/m3) ve %4,30'unu Aspergillus/Penicillium (9.132 spor/m3) oluşturduğu belirlenmiştir; geri kalan %24,18'lik (51.372 spor/m3) kısmın diğer taksonlara ait olduğu saptanmıştır. Gün içi saatlik değişimlerde Cladosporium ve Alternaria spor yoğunluklarının öğle–öğleden sonra saatlerinde arttığı, Aspergillus/Penicillium sporlarının ise gece–sabah erken saatlerde pik yaptığı ortaya konmuştur. Mevsimsel değerlendirmede, yaz aylarında sıcaklık artışı ve bağıl nemdeki azalma ile birlikte spor yoğunluklarının belirgin biçimde yükseldiği görülmüştür. Meteorolojik parametrelerle ilişkiler incelendiğinde sıcaklığın tüm taksonlarla pozitif ve anlamlı düzeyde ilişkili olduğu, nispi nemin ise özellikle Cladosporium üzerinde baskılayıcı etki gösterdiği tespit edilmiştir. Araştırma bulguları, Posof'un mikroklimatik koşullarının fungal spor dinamikleri üzerinde belirleyici olduğunu göstermektedir. Çalışmanın tek yıllık verilerle sınırlı olması, yıllar arası değişkenliğin değerlendirilmesini kısıtladığından, ilerleyen dönemlerde çok yıllı ve farklı bölgelere yönelik çalışmaların yapılmasının gerekliliği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the annual distribution, seasonal variation, and diurnal patterns of atmospheric fungal spores in the Posof district of Ardahan Province. Sampling was carried out between January and December 2020 using a Hirst-type volumetric spore trap, and the collected data were analyzed to characterize the dominant fungal taxa. Throughout the study period, a total of 212,416 spores/m³ were detected in the atmosphere. Among these, Cladosporium accounted for 65.60% (139,342 spores/m3), Alternaria for 5.92% (12,570 spores/m3), and Aspergillus/ Penicillium for 4.30% (9,132 spores/m3), while the remaining 24.18% (51,372 spores/m3) belonged to other taxa. Diurnal analyses revealed that Cladosporium and Alternaria exhibited marked increases during midday and afternoon hours, whereas Aspergillus/Penicillium peaked during nighttime and early morning hours. Seasonal evaluations indicated that spore concentrations increased substantially during the summer months, coinciding with rising temperatures and decreasing relative humidity. Correlation analyses demonstrated that temperature showed a positive and significant association with all major taxa, while relative humidity exerted a suppressive effect particularly on Cladosporium. These findings indicate that the microclimatic characteristics of Posof play a decisive role in shaping fungal spore dynamics. Since the study is limited to a single year, the evaluation of interannual variation could not be fully addressed. Therefore, multiyear monitoring studies covering different climatic regions are considered essential for a more comprehensive understanding of atmospheric fungal ecology and for improving public health–related assessments.