Üçüncü parti tersine lojistik sağlayıcı firmaların çok kriterli bir yaklaşımla sınıflandırılması
Sorting third party reverse logistics providers with a multi-criteria approach
- Tez No: 987586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ ILGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Günümüzün rekabetçi iş ortamı, işletmeleri maliyetleri düşürmeye ve verimliliği artırmaya yöneltmektedir. Bu bağlamda lojistik faaliyetler, özellikle tersine lojistik, stratejik bir önem kazanmıştır. Tersine lojistiğin ekonomik, çevresel ve yasal zorunluluklar nedeniyle önemi artmasına rağmen bu alanın doğasında olan belirsizlikler firmaların süreçleri etkin yönetmesini zorlaştırmaktadır. Bu nedenle, birçok firma tersine lojistik hizmetlerini dış kaynaklardan yani Üçüncü Parti Tersine Lojistik (3PTL) firmalarından temin etmektedir. Bu durum, 3PTL firmalarının çeşitli kriterler dikkate alınarak değerlendirilmesini gerektirmektedir. Çok kriterli karar verme teknikleri, 3PTL firmalarının değerlendirilmesinde en yaygın kullanılan yöntemlerdir. Literatürdeki çalışmaların hemen hemen tamamı, 3PTL firmalarının çok kriterli karar verme teknikleri kullanılarak sıralanması ve/veya seçimi üzerinedir. Buna karşın, 3PTL firmalarının çok kriterli karar verme teknikleri kullanılarak sınıflandırılmasına ilişkin çalışmalar çok sınırlıdır. Bu çalışmada, bir çok kriterli karar verme tekniği olan MARCOS yöntemine dayalı MARCOS-SORT olarak adlandırılan bir sıralı sınıflandırma metodolojisi geliştirilmiştir. Bu metodoloji, tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin hizmet aldığı 3PTL firmalarının sınıflandırılması için kullanılmıştır. Yapılan bir dizi duyarlılık analizi ile, limit profil değerlerindeki değişimlerin sınıflandırma sonuçları üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Ayrıca, alternatif bir sıralı sınıflandırma yöntemi kullanılarak elde edilen sonuçlar MARCOS-SORT yöntemiyle karşılaştırılmış ve iki yöntem arasındaki sınıflandırma sonuçlarının benzerlik düzeyi analiz edilmiştir. Son olarak, MARCOS-SORT ile elde edilen sonuçların, 3PTL firmalarının yönetiminde kullanımına ilişkin öneri ve yorumlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's competitive business environment, companies are driven to reduce costs and increase efficiency. In this context, logistics activities-particularly reverse logistics-have gained strategic importance. Although the significance of reverse logistics has increased due to economic, environmental, and legal imperatives, the inherent uncertainties in this field make it difficult for firms to manage their processes effectively. Consequently, many companies outsource their reverse logistics operations to Third-Party Reverse Logistics (3PRL) providers. This situation necessitates the evaluation of 3PRL providers based on multiple criteria. Multi-Criteria Decision Making (MCDM) techniques are among the most widely used methods for evaluating 3PRL providers. Nearly all studies in the literature focus on ranking and/or selecting 3PRL providers using MCDM techniques. However, studies addressing the classification of 3PRL providers through MCDM techniques are quite limited. In this study, a sequential classification methodology, called MARCOS-SORT, was developed based on the MARCOS method, a multi-criteria decision-making technique. This methodology was used to classify 3PRL firms from which a textile company receives service. A series of sensitivity analyses were conducted to analyze the effects of changes in limit profile values on the classification results. Furthermore, the results obtained using an alternative sequential classification method were compared with those of MARCOS-SORT, and the degree of similarity between the two methods was analyzed. Finally, suggestions and comments were presented regarding the use of MARCOS-SORT results in the management of 3PRL firms.