Kaz etinde tuzlama ve soğukta kurutma kinetiklerinin belirlenmesi
Determination of salting and cold drying kinetics in goose meat
  1. Tez No: 987584
  2. Yazar: ALİ MURAT KESEMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKKÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışma, kaz göğüs etinin tuzlama ve soğukta kurutma süreçlerindeki kinetiklerin belirlenmesi ve bu işlemlerin son ürün özellikleri üzerindeki etkilerinin tespit edilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Böylelikle geleneksel işleme yöntemlerinin bilimsel olarak ele alınması ve endüstriyel üretim için temel oluşturacak bilgilerin sağlanması hedeflenmiştir. Yöntem: Araştırma üç aşamalı olarak yürütülmüştür. Tuzlama aşamasında nem ve tuz içerikleri ile su aktivitesi (aw) analizleri, soğukta kurutma aşamasında ise nem içeriği ve aw analizleri yapılmış olup bu aşamalarda tuz ve nem difüzyon katsayıları tespit edilmiştir. Üçüncü aşamada ise hem son ürün özelliklerini belirlemek hem de üretim aşamaları boyunca bu özelliklerde meydana gelen değişimleri tespit etmek amacıyla pH, renk, protein tabiatında olmayan azotlu madde (NPN-M) madde ve tekstür profil analizleri yapılmıştır. Bulgular: Tuzlama sürecinde, kaz etinin nem içeriği ile aw değerinin azaldığı, tuz içeriğinin arttığı, kurutma aşamasında ise nem içeriği ve aw değerlerinde düşüşler meydana geldiği gözlenmiştir. Tuzlama aşamasındaki etkin tuz difüzyon katsayısı 6,46×10⁻10 m²/s olarak, kurutma aşamasındaki nem difüzyon katsayısı ise 1,24×10⁻10 m²/s olarak tespit edilmiştir. Üretim aşamaları boyunca renk özelliklerinden L* ve a* değerleri azalmışken, NPN-M miktarı artış göstermiştir. pH değeri ise tuzlama sonunda düşmüş, kurutma sonrasında artmıştır. Örneklerin sertlik ve çiğnenebilirlik değerlerinin üretim süreci boyunca artış gösterdiği, yapışkanlık ve esneklik değerlerinin ise kurutma sonunda azaldığı görülmüştür. Sonuç: Tuzlama ve kurutma aşamalarında tuz ve nem içerikleri ile aw değerlerinde önemli değişimler meydana gelirken özellikle ilk 6 saatlik işlem süresinin kritik bir rol oynadığı görülmüştür. Bu aşamalarda belirlenen difüzyon katsayısı değerleri kaz etinde tuz ve nem difüzyonunun hızını göstermesi açısından önemli olup endüstriyel üretimin tasarımı ve optimizasyonu için referans değerler sağlamıştır. Çalışmada ayrıca tuzlanmış kurutulmuş kaz etinin önemli karakteristik özellikleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The study was carried out to determine the kinetics of salting and cold-drying processes in goose breast meat and to identify the effects of these processes on the final product characteristics. In this way, the aim was to examine traditional processing methods from a scientific perspective and to provide fundamental knowledge that could serve as a basis for industrial production. Method: The research was conducted in three stages. In the salting stage, analyses of moisture and salt contents and water activity (aw) were performed, while in the cold-drying stage, analyses of moisture content and aw were carried out, and at these stages the salt and moisture diffusion coefficients were determined. In the third stage, pH, color, non-protein nitrogen matter (NPN-M), and texture profile analyses were performed in order to determine the final product characteristics and to identify the changes occurring in these characteristics throughout the production stages. Findings: During the salting process, decreases were observed in the moisture content and aw of goose meat, whereas salt content increased, during the drying stage, decreases occurred in moisture content and aw values. The effective salt diffusion coefficient in the salting stage was determined as 6.46×10⁻10 m²/s, and the moisture diffusion coefficient in the drying stage was determined as 1.24×10⁻10 m²/s. During the production stages, while the L* and a* values decreased, while the amount of NPN-M increased. The pH value decreased at the end of salting and increased after drying. It was observed that hardness and chewiness values of the samples increased throughout the production process, while adhesiveness and resilience values decreased at the end of drying. Conclusion: Significant changes occurred in salt and moisture contents and aw values during the salting and drying stages, and the first 6 hours of processing played a critical role. The diffusion coefficient values determined in these stages are important as they indicate the rate of salt and moisture diffusion in goose meat and provided reference values for the design and optimization of industrial production. Within the scope of the study, important characteristic properties of salted and cold-dried goose meat were also revealed