Türkiye'de lojistik sektörünün gelişimi ve örnek uygulamaların incelenmesi
The development of the logistical sector in Turkey and analysis of example applications
  1. Tez No: 364969
  2. Yazar: ARZU DURUSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORAY BAŞOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Gün geçtikçe daha çok duyulmaya başlanan küreselleşme (globalleşme) tabiri, ulusal sınırların önemini azaltmak ve uluslararası bağları artırmak suretiyle dünyayı oldukça küçük bir hale, adeta global bir köye çevirmiştir.Küresel rekabet; şirketlerin ürünlerini ve hizmetlerini daha hızlı, kaliteli üretmeye ve dağıtımını gerçekleştirmeye, maliyetleri düşürmeye itmektedir. Günümüz piyasa şartlarında üretim maliyetleri birbirine oldukça yakın değerlerde seyretmektedir. Böylesi bir ortamda pazar payını ve karlılığını kaybetmeden hizmetini gerçekleştirmek ve varlığını sürdürebilmek için iyi bir yönetim sistemi gerekmektedir. Bu da lojistiktir.Lojistik faaliyetler, işletmelerde müşteriye hizmetin temelini oluşturur. Bu faaliyetlerin müşteri istekleri doğrultusunda en iyi biçimde karşılanması ise hem işletmeye hem de müşteriye büyük fayda sağlar. Değişen rekabet koşullarının sonucu olarak ortaya çıkan lojistik faaliyetler belki ürünün şeklini değiştirmemekte, ancak sağladığı arz uygunlukları ile ürünün ekonomik değerini arttırmaktadır.Ülkemiz açısından lojistik sektörüne baktığımızda, coğrafi konumu itibariyle Türkiye'nin Batı ile Doğu arasında bir köprü niteliğinde olması, bölgenin ekonomik gelişimi açısından taşımacılık sektörünü son derece kritik bir sektör haline getirmektedir. Türkiye; coğrafi durumuyla, genç ve dinamik nüfusuyla ve bu sektördeki gelişmelerle, lojistik konusunda önemli bir merkez olma potansiyeline sahiptir. Doğu ve batı arasında bir köprü oluşturan Türkiye, uluslararası lojistik firmalar için çekici bir pazardır. Dünya çapındaki firmalarla yarışabilmek için, sistematik ve iyi organize edilmiş politikalar geliştirilip takip edilmelidir.Bu çalışmada, lojistik kavramını oluşturan faaliyetler ve lojistik sektörünün Türkiye'deki mevcut durumu ele alınmış ve bu sektörün gelişebilmesi için gerekli stratejiler ve öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept and the process of ?globalization?, which is getting more prominent over the time, has turned the world into a global village by minimizing the importance of national borders and enhancing the inter-linkages.The global competition is now forcing companies to produce and distribute their products and services faster and of good quality as well as to minimize the costs thereof. The production costs, in consideration of today?s market conditions, seem to be of no great difference when compared to one another. Under such an environment and under such conditions, a well-working management system is required for companies to continue the existence thereof and to keep on rendering services without losing the market share and profitability. And this requires well-managed logistic activities.Logistic activities are the main focus of the companies in order for ensuring better service for the customers. The accomplishment of such activities in the best possible fashion with due consideration to customer demands provides great benefit both for companies and customers. While the logistic activities, come up in consequence of the evolving conditions of competition, may modify the shape of the product, it substantially enhances the economic value of the product thanks to the conveniences offered thereby in respect of supply.As to the Turkish logistics industry, the geographical position of Turkey and the fact that Turkey functions as a bridge between the East and the West make the logistics industry a crucial industry of the transport sector in view of the economic growth of the region. Turkey, thanks to the geographical position, young and dynamic population thereof and the favorable developments in the said industry, has a great potential when it comes to the logistics industry. Turkey, linking the west to the east, is an attractive market for international logistics companies. Systematic and well-organized policies need to be developed and applied for ensuring the ability to compete with the companies with a high presence at the global level.This study discusses the activities as the constituents of the logistics, the current status of the logistics industry in Turkey as well as the strategies and recommendations required for ensuring the growth of this sector.