Design for online grocery shopping experience following COVID-19 pandemic: An investigation into grocery shopping APPS
COVID-19 pandemisi sonrasında çevrim içi gıda alışveriş deneyimi için tasarım: Gıda alışveriş uygulamaları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 987595
  2. Yazar: EZGİ ÇİĞDEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR ŞENER PEDGLEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
Özet
İnsanlar gelişen bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) ile birlikte alışveriş uygulamalarını her geçen gün daha çok tercih ederken, gıda alışveriş uygulamaları da buna paralel olarak daha çok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Covid-19 pandemisinin ortaya çıkmasıyla, hareket kısıtlamaları ve sağlık endişeleri nedeniyle gıda alışverişi uygulamaları daha popüler hale gelmektedir. Bu araştırma, özellikle Türkiye'de Covid-19 salgınının getirdiği kısıtlamalar ile gıda alışverişi uygulamalarındaki kullanıcı deneyiminin boyutlarını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle literatür taramasının ardından saha çalışması üç aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada, çevrimiçi gıda alışveriş platformları, mevcut özelliklerini tespit etmek için gözden geçirilmiştir. Ardından, çevrimiçi gıda alışverişi alışkanlıklarını ortaya çıkarmak için 121 katılımcı ile çevrimiçi anket gerçekleştirilmiştir. Son olarak, üçüncü aşamada 8 katılımcı ile yapılan mülakatlarda kullanıcı eylemlerini anlamak için sesli düşünme protokolü uygulanmış ve kullanıcı ihtiyaç ve beklentilerini belirlemek için müşteri yolculuk haritaları oluşturulmuştur. Sonuç olarak, gıda alışveriş uygulaması tasarımcıları için öneriler ve bu uygulamaların kullanıcı deneyimini geliştirebilecek hizmetlerin yanı sıra, çalışmanın sınırlılıkları ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
While people prefer shopping apps more and more with the developing information and communication technologies (ICT), grocery shopping apps are also preferred by more and more users every day. With the advent of the Covid-19 pandemic, grocery shopping apps are becoming more popular due to mobility restrictions and health concerns. This research aims to discover the dimensions of the user experience in grocery shopping apps, especially with the restrictions brought by the Covid-19 outbreak in Turkey. For this reason, after the literature review, the fieldwork was carried out in three stages. In the first phase, online grocery shopping platforms were reviewed to explore their current features. Then, an online survey was conducted with 121 participants to reveal their online grocery shopping habits. Finally, interview sessions were held with 8 participants as the third phase of the fieldwork. Interview sessions took place with applying think-aloud protocol to understand user actions, creating customer journey map to determine user needs and expectations. In conclusion, suggestions for grocery shopping app designers and touchpoints that can improve the user experience of grocery shopping app services, as well as limitations of the study and suggestions for future studies are presented.