After-sales services for durable goods
Dayanıklı tüketim malları için satış sonrası hizmetler
- Tez No: 987607
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGEN KARAER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Durable goods are products that are designed to be used for an extended period of time and require after-sales activities such as warranty, repair and maintenance. In the first part of this study, we consider a monopolistic durable goods manufacturer that also provides a base warranty and after-sales services to her customers through a designated retailer. The customers are strategic; i.e., they evaluate the total lifecycle cost of the product when making their purchasing decision. However, they can foresee the future costs only to a certain extent. In this setting, we find the manufacturer's product price decision followed by the spare parts wholesale and retail price decisions made by the manufacturer and the retailer, respectively. As a benchmark, we study the centralized system where the manufacturer and the retailer are integrated. We also study an alternative model, where the manufacturer is not active in the after-sales business and does not offer a warranty, and these services are carried out by an independent retailer. In the second part of the study, we look into downstream competition. The manufacturer and the retailer operate with similar dynamics to the first part, except that the retailer now competes with an independent workshop for after-sales services after the warranty period is over. This competition provides a cheaper alternative to the customers for owning the product, hence changing the strategic decisions of the manufacturer and the retailer. In both parts, we provide managerial insights by studying analytical equilibriums where possible, and by conducting numerical studies otherwise.
Özet (Çeviri)
Dayanıklı tüketim malları uzun süre kullanılmak üzere tasarlanmış ürünler olup, garanti, bakım ve onarım gibi satı¸s sonrası aktiviteler gerektirirler. Bu çalışmanın ilk bölümünde, son müşteriye sağladığı temel garanti ve satış sonrası hizmetlerini yetkilendirilmiş bir bayi aracılığıyla yürüten tekelci bir dayanıklı tüketim malları üreticisini göz önünde bulunduruyoruz. Müşteriler stratejik davranıyor, yani satın alma kararlarını verirken ürünün yaşam boyu maliyetini değerlendiriyorlar. Ancak, gelecek maliyetleri yalnızca belli bir düzeyde öngörebiliyorlar. Bu düzen içerisinde üreticinin ürün satış fiyatı kararını, sonrasında ise üreticinin yedek parça için toptan satış fiyatı ve bayinin yedek parça için perakende satış fiyatı kararlarını buluyoruz. Kıyaslama amacıyla, bayi ve üreticinin entegre olduğu merkezi bir sistemi de çalışıyoruz. Ayrıca, üreticinin satış sonrası hizmetlerde faal olmadığı ve ürün garantisi sağlamadığı, ve satış sonrası hizmetlerin bağımsız bir servis tarafından verildiği alternatif bir modeli daha inceliyoruz. Çalışmanın ikinci bölümde, alt kademede rekabetin olduğu durumu inceliyoruz. Üretici ve bayi ilk kısımdakiyle benzer dinamiklerde çalışıyorlar, fakat bu durumda bayi garanti süresi bitiminden sonraki satış sonrası hizmetler için bağımsız bir servis ile rekabet ediyor. Bu rekabet müşterilere ürüne sahip olmak için daha ucuz bir alternatif sunuyor, dolayısıyla üreticinin ve bayinin stratejik kararlarının değişmesine sebep oluyor. Her iki kısımda da mümkün olan yerlerde analitik dengeleri inceleyerek, olmadığı durumlarda ise sayısal çalışmalar yaparak yönetsel içgörüler sunuyoruz.