Climate change adaptation in Türkiye: The case of drought and its management now and in future
Türkiye'de iklim değişikliğine uyum: Günümüz ve gelecekte kuraklık durumu ve yönetimi
  1. Tez No: 987612
  2. Yazar: FERHAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAN OSBORN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty College London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İklim Değişikliği Ana Bilim Dalı
Özet
Dünyanın iklimi değişiyor. Ana sorun, kuraklık gibi daha sık ve şiddetli aşırı hava olaylarının ortaya çıkmasıdır. Kuraklığın yönetimi genellikle uygun olmayan ve yetersiz yönetimlerle yapılmaktadır, bu da kuraklığın uyumlu bir şekilde yönetilmesi gerektiğini gösterir; bu durum, özellikle Türkiye ve Akdeniz'e kıyısı olan diğer ülkeler için geçerlidir. Bu çalışma, Türkiye'nin kuraklıkla mücadele etmek için Hollanda, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki uluslararası su yönetimi yaklaşımlarını analiz ederek bir yönetim yaklaşımı önermektedir. Çalışma, iklim gözlemlerinin ve modellemenin güçlendirilmesini vurgular ve İstanbul'un son yıllarda su kaynaklarının nasıl değiştiğine dair bilgileri içeren bir vaka çalışmasından yararlanır. Şu anda birkaç modelleme çalışması ve yönetim planına dayanarak Türkiye, kuraklık ve iklim değişikliği konusunda daha ayrıntılı bir görüşe ihtiyaç duymaktadır. Hollanda'da, kuraklık, ayrı bir şekilde ele alınmak yerine karmaşık bir su yönetim sistemi kapsamında yönetilmektedir. Birleşik Krallık su şirketleri, gelecekteki kuraklıkları izlemek ve yönetmek için destekleyici hidrolojik özetler ve su kaynakları durumu raporları ile kuraklık planları geliştirir. ABD'deki ana yaklaşım ise izleme ve erken uyarıdır, örneğin ABD Kuraklık Portalı. 19. yüzyılın ortalarındaki Osmanlı rasat kayıtlarının ilk kez sayısallaştırılması ve ERA5 çıktıları dahil olmak üzere gözlemler, son yüzyılda doğu Akdeniz bölgesinin iklimindeki değişiklikleri ortaya koymuştur. Gelecekteki sıcaklık ve yağış değişiklikleri, model seçim ve yanlılık düzeltme süreçlerini içeren CMIP6 modellerinin Çoklu Model Ortalaması kullanılarak projeksiyonları yapılmış ve kuraklık analizleri SPI ve SDI kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular, kuraklığın Türkiye için giderek daha önemli bir sorun haline geleceğini göstermektedir. Su kullanımı üzerine yapılan DPSIR analizi, su yönetimine dahil edilmesi gereken çeşitli sorunları ortaya koymuştur. Birçok kültürde kuraklık, doğal bir felaket olarak görülür ve hatta ilahi müdahale olarak adlandırılır. Kanıtlar, insan müdahalesinin itici güç olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, kuraklık yönetimiyle ilgili sorunları ele almak amacıyla yapılmaktadır ve kullanımı, kuraklığın daha uyumlu bir şekilde yönetilmesini sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Earth's climate is changing. A main concern is more frequent and severe extreme events, such as drought. Managing drought is often done through inappropriate and inadequate management, which indicates a need for adaptive management of drought, especially true for Türkiye and other countries bordering the Mediterranean. This study proposes a management approach for Türkiye to combat drought by analysing international water management approaches in the Netherlands, the United Kingdom, and the United States of America. It emphasises strengthening climate observations and modelling and draws on information about how water resources have changed over recent years through a case study of Istanbul. Relying presently on a few modelling exercises and management plans, Türkiye needs a more detailed view of drought and climate change. In the Netherlands, drought is managed as part of a complex water management system rather than being treated separately. UK water companies develop drought plans to monitor and manage future droughts with supportive hydrological summaries and water resource situation reports. The main USA approach is monitoring and early warning, such as the U.S. Drought Portal. Observations, including the first-time transcription of Ottoman weather records from the mid-19th century in Istanbul and ERA5 outputs, revealed changes in the eastern Mediterranean region's climate over the past century. Future changes in temperature and precipitation were projected using the Multi-Model Mean of CMIP6 models, incorporating model selection and bias correction processes, and drought analysis was conducted using the SPI and SDI. The findings indicate that drought is likely to become an increasingly significant problem for Türkiye. A DPSIR analysis of water use revealed various issues that needed to be incorporated into water management. In many cultures, drought is viewed as a natural tragedy and even referred to as divine intervention. The evidence suggests that human intervention is the driver. This study is being conducted to address the issues related to drought management, and its use could lead to more adaptive management of drought.