Refik durbaş'ın şiirlerinde toplumcu gerçekçi ögeler
Socialist realist themes in the poetry of Refik Durbaş
  1. Tez No: 987611
  2. Yazar: İNCİ ÇAĞDAŞ ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Refik Durbaş, Türk edebiyatında 1960 sonrası toplumcu gerçekçi şiirin önemli temsilcilerinden biridir. Şiirlerinde bireysel duyarlılıkları tümüyle dışlamayan ancak esas olarak emekçi sınıfların yaşam gerçekliğini, yoksulluğu ve sosyal adaletsizlikleri merkeze alan bir poetika geliştirmiştir. Bu çalışma, Durbaş'ın şiirindeki toplumcu söylemi çözümlemeyi; işçi sınıfına, ezilen kesimlere ve gündelik hayatın sert gerçeklerine yaklaşımını ortaya koymayı hedeflemektedir. Nitel araştırma yöntemiyle ve doküman analizi tekniğiyle yürütülen incelemede, şairin eserlerinde baskın olarak emek süreçleri ve işçi sınıfının varoluş mücadelesi, toplumsal eşitsizlik ve sınıfsal çelişkiler, yoksulluğun gündelik hayata yansımaları, direniş estetiği ve umut temsilleri gibi temalar öne çıkmaktadır. Ayrıca Durbaş'ın şiir kişileri arasında özellikle usta-çırak ilişkilerinin öne çıktığı da görülmektedir. Erken döneminde II. Yeni'nin imgesel dilinden etkilenen şair, zamanla daha yalın ve anlatımcı bir üslup benimsemiştir. Kullandığı öyküleyici anlatım teknikleri sayesinde, emekçilerin yaşam deneyimlerini şiirsel bir duyarlılıkla betimlemeyi başarmıştır. Bu poetik tercihler, onun toplumcu gerçekçi çizgisine de birçok yönden olumlu katkılar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Refik Durbaş is one of the most important representatives of social realist poetry in Turkish literature after 1960. In his poems, he developed a poetics that did not entirely exclude individual sensitivities but primarily focused on the realities of working-class life, poverty, and social injustice. This study aims to analyze the socialist discourse in Durbaş's poetry and reveal his approach to the working class, oppressed segments of society, and the harsh realities of daily life. The analysis, conducted using qualitative research methods and document analysis, reveals themes such as labor processes and the working class's struggle for existence, social inequality and class contradictions, the reflections of poverty on daily life, the aesthetics of resistance, and representations of hope. Furthermore, master-apprentice relationships are particularly prominent among Durbaş's poetic characters. Influenced by the imaginative language of the“II. Yeni”in his early period, the poet gradually adopted a simpler and more narrative style. Through his use of narrative narrative techniques, he succeeded in depicting the life experiences of workers with poetic sensitivity. These poetic choices contributed positively to his social realist line in many ways.