16-18 yaş basketbolcuların öz kontrol ve öz yönetim düzeylerinin algılanan sportif yeterliliklerini belirlemedeki rolü
The role of perceived athletic competence in determining self-control and self-management levels among 16-18-year-old basketball players
  1. Tez No: 987645
  2. Yazar: ERHAN AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, . 16-18 yaş basketbolcuların algılanan sportif yeterliklerinin öz kontrol ve öz yönetim düzeylerini belirlemedeki rolünü incelemek. Bu çalışmanın diğer amacı ise; basketbolcuların algılanan sportif yeterliklerinin öz kontrol ve öz yönetim düzeylerini belirlemedeki rolünün çeşitli demografik değişkenler (cinsiyet, branşla ilgilenme yılı, günlük spor yapma süresi, anne öğrenim durumu, baba öğrenim durumu branşını severek yapma, ailede lisanslı sporcu olma, antrenmana götüren kişi, sporla ilgili iletişim kurduğu kişi, spor yapma düzeyi, okul başarısı, kardeş sayısı, branşını isteyerek seçme, aile desteği, sportif ihtiyaçlarını gideren kişi, haftalık antrenman gün sayısı) arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırma bu amaç kapsamında ilişkisel tarama modeline uygun olarak düzenlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Ardahan ilinde 16-18 yaş arasında bulunan 80'i (%46.0) kadın, 94'ü (%54.0) erkek olan basketbol sporcusu oluşturmaktadır. Örneklemde yer alan sporcular gönüllük esasına dayanarak çalışmada yer almışlardır. Örneklemi oluşturan sporculara kişisel bilgi formu beraberinde“Algılanan sportif yeterlik ölçeği”,“Öz kontrol ve Öz yönetim ölçeği”uygulanmıştır. Verilerin normallik değerleri çarpıklık ve basıklık değerleri ile incelenmiştir. Araştırmada ölçeklerden elde edilen verilerin güvenirlik katsayısına ilişkin Cronbach Alfa değerlerine bakılmıştır. Araştırmaya katılan basketbolcuların tanımlayıcı özelliklerinin belirlenmesinde frekans ve yüzde analizleri kullanılmıştır. Basketbolcuların öz kontrol- öz yönetim ve algılanan sportif yeterlilik düzeylerini belirlemek için aritmetik ortalama ve standart sapma analizi yapılmıştır. Verilerin analizi için bağımsız t testi ve One-way ANOVA analizi yapılmıştır. Anlamlı farklılığın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek için Tukey analizi yapılmıştır. Ayrıca basketbolcuların öz kontrol- öz yönetim ve algılanan sportif yeterlilik düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson korelasyon çarpımı testi yapılmıştır. Basketbolcuların öz kontrol- öz yönetim puanlarının algılanan sportif yeterlilik puanlarını yordayıp yordamadığını belirlemek için ise çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi p=.05 ve p=.01 olarak alınmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 23.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the role of perceived athletic competence in determining self-control and self-management levels among 16-18-year-old basketball players. Another aim of the study is to investigate the relationships between perceived athletic competence, self-control, and self-management levels and various demographic variables (gender, years of involvement in basketball, daily sports activity duration, mother's education level, father's education level, whether the player likes their branch, whether there is a licensed athlete in the family, person who takes them to practice, person they communicate with about sports, level of sports participation, academic success, number of siblings, choice of branch willingly, family support, person who meets their sports needs, weekly training days). The research is structured according to a relational survey model within this scope. The study sample consists of 174 basketball players aged 16-18 in Ardahan, with 80 females (46.0%) and 94 males (54.0%). Participants volunteered to take part in the study. The personal information form, along with the“Perceived Athletic Competence Scale,”and the“Self-control and Self-management Scale”were administered to the athletes. Data normality was assessed using skewness and kurtosis values. The reliability of the scales was evaluated through Cronbach's alpha coefficients. Descriptive statistics such as frequency and percentage analyses were used to determine the demographic characteristics of the participants. To assess the levels of self-control, self-management, and perceived athletic competence, mean scores and standard deviations were calculated. Independent t-tests and one-way ANOVA were used for data analysis. Post-hoc Tukey tests identified which groups showed significant differences. The relationships between self-control, self-management, and perceived athletic competence were examined using Pearson correlation analysis. Multiple linear regression analysis was conducted to determine whether self-control and self-management scores could predict perceived athletic competence. The significance levels were set at p=.05 and p=.01. Data analysis was performed using IBM SPSS Statistics 23.0 software.