Osman Hamdi Bey eserlerinde sembolik imgeler ve ikonografik çözümlemeleri
Symbolic images and iconographic analysis in the works of Osman Hamdi Bey
  1. Tez No: 987656
  2. Yazar: SEVGİ USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
Özet
Osman Hamdi Bey, Türk resim sanatının öncülerinden biri olarak eserlerinde sembolizm ve ikonografi öğelerini derinlemesine kullanmış ve bu sayede hem görsel hem de kültürel anlamlar yüklemiştir. Bu çalışmada, alan uzmanlarınca seçilen ve çözümlemeye uygun Osman Hamdi Bey'in beş önemli eseri, sembolizm ve ikonografi çerçevesinde incelenmiştir. Çalışmada incelenen eserler; Mihrap (Tekvin veya Yaratılış) (1901), Harem (1905), Kahve Ocağı (1904), Türbede Derviş / Şehzade Camii Türbesi (1908) ve Kur'an Okuyan Kadın (1906) tablolarıdır. Araştırma, nitel bir yaklaşım ile yürütülmüş olup, sanat eserlerinin anlam katmanlarını çözümlemek amacıyla Panofsky'nin üç aşamalı ikonografi yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem kapsamında eserler, birincil (pre-ikonografik), ikincil (ikonografik) ve içsel anlam (ikonolojik) düzeylerde analiz edilmiştir. Eser incelemesi yöntemi, sanat eserlerinin biçimsel ve içeriksel unsurlarını detaylı olarak çözümlemeye olanak tanırken, Panofsky'nin yöntemi ise bu unsurların kültürel, tarihsel ve sembolik bağlamlarını derinlemesine ortaya koymaktadır. İkonografi, özellikle dini ve kültürel temaların çözülmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Mihrap tablosunda dini sembolizm ve ikonografik ögeler, mihrabın yer aldığı iç mekânın dini işlevi ve çevresindeki kitaplar üzerinden açıklanmıştır. Harem ve Kahve Ocağı eserlerinde toplumsal yapıları ve bireylerin psikolojik hallerini sembolize eden ikonografik öğeler ön plana çıkmaktadır. Türbede Derviş ve Kur'an Okuyan Kadın tablolarında ise manevi sembolizm ve dini ikonografi, figürlerin pozları ve kullanılan semboller aracılığıyla derinlemesine incelenmiştir. Bu çalışma, Panofsky'nin üç aşamalı ikonografi yöntemiyle yürütülen detaylı analizler sayesinde, sembolizm ve ikonografinin Osman Hamdi Bey'in sanatındaki evrimini ortaya koymaktadır. Her bir eserdeki görsel anlatımın kültürel ve dini kodlarla nasıl bağlantı kurduğunu göstermekte; sanatçının bu öğeleri nasıl ustaca kullandığını anlamamıza önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Osman Hamdi Bey, as one of the pioneers of Turkish painting, extensively incorporated elements of symbolism and iconography in his works, thereby endowing them with both visual and cultural meanings. This study examines five significant works of Osman Hamdi Bey within the framework of symbolism and iconography. The works analyzed in this study are The Mihrab (Genesis or Creation) (1901), The Harem (1905), The Coffeehouse (1904), The Dervish in the Tomb / Şehzade Mosque Tomb (1908), and The Woman Reading the Qur'an (1906). The study employs the artwork analysis method. This method allows for a detailed examination of the formal and contextual elements of art works. Using this approach, the symbolism and iconographic meanings in Osman Hamdi Bey's paintings were analyzed through both visual analysis and cultural-religious contextual interpretation. Iconography plays a particularly important role in the interpretation of religious and cultural themes. In The Mihrab, religious symbolism and iconographic elements are explained through the sacred function of the interior space containing the mihrab and the surrounding books. In The Harem and The Coffeehouse, iconographic elements symbolizing social structures and the psychological states of individuals take precedence. In The Dervish in the Tomb and The Woman Reading the Qur'an, spiritual symbolism and religious iconography are examined in depth through the poses of the figures and the symbols used. This study contributes to understanding the evolution of symbolism and iconography in Osman Hamdi Bey's art by revealing how the visual narratives in each work connect to cultural and religious codes, and by demonstrating how the artist masterfully employed these elements.