Çağdaş Türk resim sanatı tarihinde ölüm ve mezarlıklar temalı resimlerin incelenmesi
Analysis of death and cemetery themed paintings in the history of contemporary Turkish painting art
  1. Tez No: 919197
  2. Yazar: CENAP EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. MAHMUT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu araştırma, dünya ve Türk resim sanatındaki ölüm ve mezarlık temalarının gerçek ve sembolik anlamlarını ele almaktadır. Türk resim sanatından beş farklı sanatçının ölüm ve mezarlık temalı eserleri, çeşitli yapıt inceleme kuramları ve yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Osman Hamdi Bey'in eseri, Hartmann'ın Ontolojik kuramıyla; Hüseyin Avni Lifij'in eserleri, Panofsky'nin İkonografik ve İkonolojik kuramıyla; Cihat Burak'ın eseri, Sartre'ın Egzistansiyalizm-Varoluşçuluk Felsefesini Temel Alan Ekspresyonist-Dışavurumcu kuramıyla; Balkan Naci İslimyeli'nin eseri, Freud'un Psikanalitik kuramıyla; Aydın Ayan'ın eseri ise Marx'ın Toplumcu Gerçekçi kuramı çerçevesinde incelenmiştir. Bu farklı kuramsal yaklaşımların kullanılmasıyla her eserin derinlemesine anlaşılması ve farklı katmanlarının keşfedilmesi sağlanmıştır. Yapılan çözümlemeler neticesinde: Sanat eserlerinin sadece bir kuram çerçevesinde değerlendirilmemesi ve her eserin kendi bağlamında farklı kuramsal çözümlemelerle değerlendirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmaktadır. Her bir eserin farklı bir kuram ya da bakış açısıyla incelenmesi, sanatın çok yönlü doğasını ortaya koymaktadır. Bu yaklaşım, eserlerin yorumunu zenginleştirirken sanatçının niyetini ve izleyiciye iletmek istediği mesajı daha iyi anlama fırsatı sunmaktadır. Ayrıca farklı kuramların kullanılmasıyla sanat eserlerinin evrensel ve zamanüstü anlamlarının da keşfedilmesi mümkün olmaktadır. Bu çalışmanın sanat eserlerini inceleme yöntemleriyle gerçekleştirilmesinin sanat eğitimi alanlarına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This research deals with the real and symbolic meanings of death and cemetery themes in World and Turkish Painting Art. Death and cemetery-themed works of five different artists from Turkish Painting Art were examined using various work analysis theories and methods. Osman Hamdi Bey's work, with Hartmann's Ontological theory; Hüseyin Avni Lifij's works, with Panofsky's Iconographic and Iconological theory; Cihat Burak's work, with Expressionist the orybased on Sartre's Existential Philosophy; Balkan Naci İslimyeli's work, with Freud's Psychoanalytic theory; Aydın Ayan's work was examined within the framework of Marx's Social Realist theory. By using these different theoretical approaches, an in-depth understanding of each work and the discovery of its different layers have been achieved. As a result of the analyses, it is concluded that works of art should not be evaluated within the framework of only one theory, but each work should be evaluated with different theoretical analyzes in its own context. Examining each work from a different theory or perspective reveals the multifaceted nature of art. While this approach enriches the interpretation of the works, it offers the opportunity to better understand the artist's intention and the message he wants to convey to the audience. Additionally, by using different theories, it is possible to discover the universal and timeless meanings of works of art. This study will be carried out by examining works of art andit is expected to contribute to the aducation of arts.