Cumhuriyet dönemi Sivas nüfusu (1927-1960)
The population of Sivas during the Republican period (1927–1960)
- Tez No: 987732
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
1927–1960 dönemi, Sivas'ın demografik yapısında önemli dönüşümlerin yaşandığı bir zaman aralığını temsil etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk genel nüfus sayımı olan 1927'de Sivas, geniş yüzölçümüne karşın nüfus yoğunluğu düşük, kırsal ağırlıklı bir vilayet görünümündeydi. Halkın büyük bölümü tarım ve hayvancılıkla geçiniyor, şehirleşme sınırlı düzeyde kalıyordu. Cumhuriyet yönetiminin sağlık, ulaşım ve eğitim alanında yaptığı yatırımlar sayesinde özellikle 1930'lu ve 1940'lı yıllarda nüfus artışı istikrarlı biçimde devam etti. 1935 ve 1940 sayımlarında Sivas nüfusu belirgin biçimde artmış, kırsal yerleşmeler nüfusun ana merkezleri olmaya devam etmiştir. II. Dünya Savaşı yıllarında ekonomik zorluklara rağmen sağlık hizmetlerindeki gelişmeler ölüm oranlarını düşürmüş ve nüfus artışı sürmüştür. Ancak savaş yılları ve erkek nüfusun askerlikte bulunması, nüfus yapısında cinsiyet dengesizliği yaratmıştır. 1950 sonrasında ise Sivas'ta önemli bir kırılma yaşanmıştır. Tarımda makineleşmenin artması ve kırsal iş gücüne olan ihtiyacın azalması, köylerden şehirlere ve özellikle İstanbul, Ankara gibi büyük kentlere göçü hızlandırmıştır. Bu durum Sivas'ın toplam nüfus artış hızını yavaşlatırken, şehir merkezinin nüfusunu artırmıştır. Kırsal kesimde nüfus artışı durmuş, hatta bazı yerlerde azalma görülmüştür. 1960'a gelindiğinde Sivas, hâlâ büyük ölçüde kırsal karakterini korusa da göç veren bir il haline gelmiştir. Bu dönem, Sivas'ın geleneksel tarım toplumundan yavaş yavaş çözülerek Türkiye'nin genel şehirleşme sürecine eklemlendiği bir geçiş süreci olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The period between 1927 and 1960 represents a time of major demographic transformation for Sivas. In 1927, the year of the first national census of the Republic of Turkey, Sivas was a largely rural province with a low population density despite its large geographical size. Most of the population lived in villages and depended on agriculture and animal husbandry, while urbanization remained very limited. Government investments in health, transportation, and education during the early Republican period led to a steady population increase in the 1930s and 1940s. In the 1935 and 1940 censuses, Sivas showed a clear rise in population, with rural settlements continuing to dominate the demographic structure. Despite the economic difficulties of World War II, improvements in public health reduced mortality rates, allowing population growth to continue. However, military mobilization during the war caused temporary imbalances in the gender structure of the population. After 1950, a significant shift occurred. The mechanization of agriculture reduced the need for rural labor, triggering large-scale migration from villages to urban centers and to major cities such as Istanbul and Ankara. While the overall population of Sivas continued to grow, the growth rate slowed, and the provincial capital gained more population than the countryside. In many rural areas, population growth stagnated or even declined. By 1960, Sivas had become a province that increasingly sent migrants to other regions of Turkey. Although it still retained a predominantly rural character, this period marked a transition from a traditional agrarian society to one more integrated into Turkey's broader urbanization and modernization process.