Hibrit üretim sistemlerinde karşılaştırmalı maliyet analizi
Comparative cost analysis in hybrid generation systems
- Tez No: 987731
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERDAR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Ülkemizde ve dünyada nüfus artışı, kentleşme ve sanayileşme nedeniyle enerjiye olan ihtiyaç son yıllarda hızla artarak devam etmektedir. Yenilenemez enerji kaynakları maliyetinin yüksek olması, çevreye olumsuz etkileri ve rezervlerinin sınırlı olması nedeniyle yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeyi zaruri hale getirmiştir. Çalışma kapsamında Kahramanmaraş ilinde bulunan seçilen bölgenin elektrik ihtiyacının karşılanması için çeşitli senaryolar ile hibrit enerji sistemi tasarımı yapılmıştır. Yapılan tasarımla seçilen bölgenin enerji talebinin karşılanması, birim elektrik maliyetinin minimize edilmesi, net bugünkü maliyetin ve elektrik üretiminden kaynaklanan karbon emisyonun azaltılması amaçlanmıştır. Off-grid ve on-grid hibrit enerji sistemlerinden oluşan farklı senaryolar tasarlanmıştır. Senaryoların oluşturduğu santrallerde kullanılan bileşenler; güneş paneli, rüzgar türbini, dönüştürücü ve bataryadan oluşmaktadır. HOMER yazılımı kullanılarak alınan simülasyon sonuçlarında birim elektrik maliyeti, net mevcut maliyet (NPC), ilk yatırım maliyeti ve yıllık emisyon değeri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our country and in the world, the need for energy has been increasing rapidly in recent years due to population growth, urbanization and industrialization. The high cost of non-renewable energy resources, their negative effects on the environment and limited reserves have made it necessary to turn to renewable energy resources. Within the scope of the study, a hybrid energy system design was made with various scenarios to meet the electricity needs of the selected region in Kahramanmaraş province. The design aimed to meet the energy demand of the selected region, minimize the unit electricity cost, reduce the net present cost and carbon emissions resulting from electricity production. Different scenarios consisting of off-grid and on-grid hybrid energy systems were designed. The components used in the power plants created by the scenarios consist of solar panels, wind turbines, converters and batteries. In the simulation results obtained using the HOMER software, unit electricity cost, net current cost (NPC), initial investment cost and annual emission value were compared.