Medeni usul hukuku bakımından yabancı ve yabancı dilde düzenlenmiş belge
Foreign and foreign-language documents in terms of civil procedural law
  1. Tez No: 987738
  2. Yazar: ALP BERKAY SOYFİDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÖKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medeni Usül ve İcra İflas Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Dava konusu hak ile ilgili vakıaların mevcut olup olmadıkları hususunda mahkemeye kanaat verilmesi işlemi şeklinde tanımlanan ispat faaliyeti, yabancı ve yabancı dilde düzenlenen belge ve senetlerle de gerçekleştirilebilmektedir. Yabancı belge ve senet kavramlarının tanımını,“yabancılık unsuru ihtiva eden belge ve senet”şeklinde yapmak mümkündür. Çalışmamız kapsamında, söz konusu belge ve senetlerin Türk mahkemeleri tarafından tâbi tutulacağı değerlendirme meselesi ele alınmıştır. Buna göre, ilk aşamada vasıflandırma işlemi, ikinci aşamada kabul edilebilirlik incelemesi, üçüncü aşamada ispat gücünün tespiti, dördüncü aşamada ise objektif ispat yükünün belirlenmesi faaliyeti gerçekleştirilmelidir. Zikredilen hususlar çalışmamız kapsamında incelenirken, maddi hukuk – usul hukuku ayrımı ile vakıa – hukuk ayrımına değinilmiş; yabancı hukukun Türk mahkemeleri tarafından uygulanması konusu ele alınmıştır. Mahkeme, yabancı belge ve senetleri incelerken, yabancılık unsurunu göz ardı etmemeli; doğrudan uygulanan kurallar hariç olmak üzere, kanunlar ihtilafı kuralları uyarınca belirleme yapmalıdır. Yabancı dilde düzenlenen belge ve senetlerin mahkemeler tarafından incelenmesi meselesinde dikkat edilmesi gereken husus ise, belge veya senedin Türkçe düzenlenmesine dair bir mecburiyetin mevcut olup olmadığıdır. Bu noktada çalışmamızda, kanunlarımızda yer alan düzenlenmelere yer verilmiş; birçok konu bakımından tartışmalı olan 805 sayılı İktisadi Müesseselerde Mecburi Türkçe Kullanılması Hakkında Kanun detaylı şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The proof procedure, which is defined as the process of convincing the court whether the facts related to the subject are true and existent or not, can also be carried out with foreign documents and documents drafted in foreign languages. It is possible to define the term of foreign document as“document containing foreign element”. Within the scope of our study, the issue of evaluation that the said documents will be subject to Turkish courts has been discussed. Accordingly, the qualification process should be carried out in the first stage, the admissibility examination in the second stage, and the determination of the objective burden of proof in the third stage; while the aforementioned issues were examined within the scope of our study, the distinction between substantive law - procedural law and fact - law distinction was mentioned and the application of foreign law by Turkish courts is discussed. When examining foreign documents, the court should not ignore the foreign element; must make determinations in accordance with conflict of laws rules, excluding directly applicable rules. The point to be considered in the matter of the examination of documents drafted in a foreign language by the courts is whether there is an obligation to draft the document in Turkish. At this point, our study includes the regulations in our law, such as The Law No. 805 on the Compulsory Use of Turkish in Economic Institutions, which is controversial in terms of many issues, has been examined in detail.