Bilgi sistemlerinde kullanıcı resimlerinin derin öğrenme yöntemleriyle yüz tespit-doğrulaması uygulaması ve bu uygulamanın etkinliğinin araştırılması
Application of face detection-verification of user images in information systems with deep learning methods and investigation of the effectiveness of this application
  1. Tez No: 987750
  2. Yazar: FARUK KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
Özet
Öğrenci Bilgi Sistemi'nde kullanıcılar tarafından yüklenen fotoğrafların uygunluğunu değerlendirmek ve doğrulama süreçlerini optimize etmek amacıyla uygulama geliştirilmiştir. Fotoğraf değerlendirme sürecinde Delphi yöntemi kullanılarak uzman görüşleri doğrultusunda standartlar belirlenmiş ve bu standartlara uygunluk denetimi gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen uygulamada derin öğrenme tabanlı modeller, fotoğrafların analiz edilmesi için temel bir araç olarak kullanılmıştır. Modeller, yüz konumunun doğruluğunu kontrol etmenin yanı sıra, gözlük, maske veya diğer aksesuarların varlığını tespit ederek fotoğrafın standartlara uygunluğunu değerlendirmiştir. Ayrıca, yüz doğrulama modelleri kullanılarak, yüklenen fotoğrafların önceki kayıtlarla eşleşip eşleşmediği otomatik olarak kontrol edilmiştir. Bu sayede kimlik doğrulama süreçleri daha hızlı, güvenilir bir hale getirilmiş ayrıca sistem güvenliği iyileştirilmiştir. Çalışma, derin öğrenme tekniklerinin pratik uygulamalarını ele alırken, bu yöntemlerin bilgi sistemlerinde nasıl etkili bir şekilde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
An application has been developed to evaluate the suitability of photos uploaded by users in the Student Information System and to optimize verification processes. During the photo evaluation process, standards were established based on expert opinions using the Delphi method, and compliance with these standards was assessed. In the developed application, deep learning-based models were utilized as a fundamental tool for analyzing the photos. These models evaluated the compliance of the photos with the standards by checking the accuracy of facial positioning and detecting the presence of accessories such as glasses, masks, or other items. Additionally, face verification models were employed to automatically verify whether the uploaded photos matched previous records. As a result, identity verification processes were made faster and more reliable, while system security was also enhanced. This study highlights the practical applications of deep learning techniques and demonstrates how these methods can be effectively utilized in information systems.