Income Homogamy across Time and Countries
Zaman ve Ülkeler Arasında Gelir Homogamisi
- Tez No: 987768
- Danışmanlar: DR. WILFRED UUNK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tılburg Unıversıty
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, zaman ve ülkeler arasında gelir homogamisinin düzeyini açıklayan mikro ve makro belirleyicileri incelemektedir. Analizlerde 1980–2010 yılları arasındaki Lüksemburg Gelir Çalışması'nın (LIS) farklı dalgaları kullanılmıştır. Çalışma aynı zamanda ABD, İsveç, Almanya ve İtalya'yı karşılaştıran uluslararası bir araştırmadır. Bu ülkeler farklı refah rejimlerine ait oldukları için karşılaştırma özellikle önemlidir. Bileşimsel ve bağlamsal etkileri test etmek amacıyla hem ülke bazında ayrıntılı analizler hem de havuzlanmış analizler gerçekleştirilmiştir. Bulgulara göre, gelir homogamisi zaman içinde artmıştır; ancak bu artış İtalya'da gözlenmemiştir ve refah rejimleri arasında farklılık göstermektedir. Mikro düzeyde, eğitim homogamisi ve kadınların işgücüne katılımı gelir homogamisi olasılığını artırmaktadır. Makro düzeyde ise daha dengeli bir cinsiyet oranı gelir homogamisini olumlu etkilemektedir. Ayrıca, cinsiyet oranının daha dengesiz olduğu ülkelerde, bireysel düzeyde kadın işgücüne katılımının gelir homogamisi üzerindeki etkisi, cinsiyet oranının daha dengeli olduğu ülkelere kıyasla daha güçlüdür.
Özet (Çeviri)
This study examines the micro-level and macro-level determinants that explain the extent of income homogamy across time and countries. This is done using different waves of the Luxembourg Income Study (LIS) between 1980 and 2010. Furthermore, this study is a crossnational one, comparing the US, Sweden, Germany and Italy. It is of interest to study these different countries, because they all fall within a different welfare regime. To test the compositional and contextual effects an in-depth analysis (separately for countries) and a pooled analysis have been conducted. Income homogamy has increased in time, except Italy and differs between the welfare regimes. At the micro-level, educational homogamy and female labour supply influences the odds of income homogamy positively. At the macro-level, a more balanced sex ratio has a positive effect on income homogamy and in the countries where the sex ratio is less balanced, female labour supply at the individual level has a greater effect on income homogamy than the countries where sex ratio is more balanced.