Acil serviste uygulanan üretral kateterizasyonda (idrar sondasında) rutin uygulanan lidokain içerikli jelin kullanım süresine bağlı değişen ağrı düzeyinin incelenmesi
Investigation of pain levels varying according to the duration of use of lidocaine-containing gel routinely applied in urinary catheterization (urinary catheter) in the emergency department
  1. Tez No: 987794
  2. Yazar: ÖMER FARUK AYTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Üroloji, Emergency Medicine, Urology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, acil serviste üretral kateterizasyon işleminde %2 lidokain hidroklorür içeren jelin kullanım süresine bağlı olarak ağrı skorlarının değişimini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tek kör, randomize kontrollü klinik araştırma olarak tasarlanan çalışmaya, üretral kateterizasyon endikasyonu olan 18 yaş üstü 218 erkek hasta dahil edildi. Katılımcılar randomize olarak iki gruba ayrıldı: kontrol grubunda lidokain jel uygulandıktan hemen sonra kateterizasyon yapılırken, çalışma grubunda 5 dakika beklenerek kateterizasyon gerçekleştirildi. Ağrı skorlaması için Vizüel Analog Skala (VAS 0-10) kullanıldı. Veriler IBM SPSS 28 ile analiz edildi; bağımsız t-test ve Kruscal Wallis uygulandı. Çalışmamızda, 5 dakika bekleme süresinin uygulandığı grupta ortalama VAS skoru 2,28±1,551 iken, hemen kateterizasyon yapılan kontrol grubunda bu değer 4,52±2,345 olarak ölçülmüştür. İstatistiksel analizler, bu farkın anlamlı olduğunu göstermiştir (p<0,001). Çalışmamızda bekleme süreleri haricinde üretral kateterizasyon yapılan hasta gruplarının endikasyon ve son tanı sınıflaması da yapılmış olup bu sınıflandırmaların üretral kateterizasyon işlemine bağlı meydana gelen ağrı düzeylerinde anlamlı bir etkisi gözlemlenmemiştir. İşlemde kullanılan kateter cinsi ve boyutunun da ağrı düzeylerine anlamlı bir etkisi gözlemlenmemiştir. Lidokain jel uygulamasından sonra 5 dakika beklenmesi, üretral kateterizasyon sırasında hasta ağrı skorlarını anlamlı derecede azaltmaktadır. Bu bulgular, acil servislerde ağrı yönetimi, personel eğitimi ve işlem protokollerinin optimizasyonuna katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the change in pain scores depending on the duration of use of gel containing 2% lidocaine hydrochloride in urethral catheterization procedure in the emergency department. Designed as a single-blind, randomized controlled clinical trial, the study included 218 male patients over 18 years of age with an indication for urethral catheterization. Participants were randomly divided into two groups: in the control group, catheterization was performed immediately after lidocaine gel application, while in the study group, catheterization was performed after waiting for 5 minutes. Visual Analog Scale (VAS 0-10) was used for pain scoring. Data were analyzed with IBM SPSS 28; independent t-test and Kruscal Wallis were applied. In our study, the mean VAS score was 2.28±1.551 in the study group in which 5 minutes waiting time was applied, while this value was 4.52±2.345 in the control group in which immediate catheterization was performed. Statistical analysis showed that this difference was significant (p<0.001). In our study, the indications and final diagnosis classifications of patient groups undergoing urethral catheterization, excluding waiting times, were also performed, and no significant effect of these classifications on pain levels associated with the urethral catheterization procedure was observed. The type and size of the catheter used in the procedure also had no significant effect on pain levels. Waiting 5 minutes after lidocaine gel application significantly decreases patient pain scores during urethral catheterization. These findings may contribute to pain management, staff training and optimization of procedure protocols in emergency departments.