Trijenerasyon sisteminin TPM ve andon sistemi uygulaması ile verim arttırılması
Increasing productivity of the trigeneration system with TPM and andon system application
- Tez No: 987810
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BEHİÇ ALANKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Engineering Sciences, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, trijenerasyon sistemlerinde toplam üretken bakım ve andon tekniğinin beraber kullanılması ile verimliliğin arttırılması ve toplam üretken bakımın parçası olan yönetiminden işçiye kadar tüm çalışanların katılım sağlaması ile bütün personellerin bakımın bir parçası olması amaçlanmıştır. Toplam üretken bakım temel unsurları yanında, özellikle Japon üretim metodolojisini benimsemiş fabrikalarda hata giderme ve raporlama sistemi olan andon tekniği ile verimlilik arttırılması hedeflenmiştir. Birleşik ısı-güç sistemleri olan trijenerasyon sisteminde kullanılacak olan andon tekniğinin sağlayacağı en önemli faydanın; sistemde arızalı, arızaya düşme durumu olan veya çalışmayan teçhizattan daha hızlı haberdar olunmasını ve normalden daha hızlı aksiyon alarak arızaya düşmesinin önlenmesini ve belki de arızadan dolayı oluşabilecek daha büyük problemlerin oluşmasının engellenmesi olduğu düşünülmektedir. Böylece trijenerasyon Sisteminde bulunan parça maliyetleri yüksek ekipmanların (Gaz motoru, atık ısı kazanı ve absorbtion chiller) maliyetlerinin düşmesi sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to increase productivity by using Total Productive Maintenance and Andon Technique together in Trigeneration systems, and to make all personnel a part of maintenance, with the participation of all employees who are part of a Total Productive Maintenance. In addition to the basic elements of Total Productive Maintenance, it is aimed to increase efficiency with the Andon Technique, which is a defect-removal and reporting system, especially in factories that have adopted the Japanese production methodology. The most important benefit of the Andon Technique to be used in the Trigeneration System, which is the combined heat-power systems; It is thought that it is to be informed faster about the equipment that is malfunctioning, malfunctioning or not working in the system, and to prevent malfunctions by taking faster action than normal, and perhaps to prevent the occurrence of larger problems that may occur due to the malfunction. Thus, the costs of equipment with high cost parts (Gas engine, waste heat boiler and Absorption Chiller) in the Trigeneration System will be reduced.