Erzurum kampüs hastanesine uygulanacak trijenerasyon sisteminin fizibilitesi
Feasibility of trigeneration system applied on erzurum campüs hospital
- Tez No: 346717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÖZYURT, PROF. DR. MEHMET AKİF CEVİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Sağlık Bakanlığı 2012 yılında bir genelge yayınlayarak, 20.000 m2 ve üzeri kapalı alana sahip yeni inşa edilecek sağlık tesislerinde Bileşik Güç Üretim Sistemi (CCHP, Combined Cooling, Heat and Power, Trigeneration) uygulamasını zorunlu hale getirmiştir. Söz konusu genelge sonrası, Erzurum'da inşa edilmesi planlanan 800 yataklı sağlık kampüsü projesinde de Bileşik Güç Üretim Sistemi uygulaması kararlaştırılmıştır. Bu doğrultuda çalışmanın amacı Erzurum Sağlık Kampüsü için trijenerasyon sisteminin uygulanabilirliğini araştırmak ve inşa edilebilirliğinin etkin ekonomik analizini gerçekleştirmektir. Başka bir deyişle en uygun şartta kullanılabilecek cihazların kapasitelerini ve çalışma şartlarını tespit edebilmektir. Söz konusu sağlık kampüsünün yapımı henüz tamamlanmadığı için hastanenin yıl boyunca talep edeceği enerji miktarı tahmin edilerek trijenerasyon sistemin en etkin şekilde çalışmasını sağlayan bir simülasyon sistemi oluşturulmuştur. Simülasyonda hastanenin inşa edileceği konumun tüm fiziki şartları (rakım sıcaklık gibi) göz önüne alınarak sistemi oluşturan elemanlar üzerine bir matematiksel model inşa edilmiştir. Belirlenen efektif çalışma şartları için öncelikle sistemin tüm maliyetleri ayrıntılı olarak çıkarılmış, daha sonra sistemden yıl boyunca üretilecek elektrik enerjisi, ısıtma enerjisi ve soğutma enerjisi miktarı net gelir olarak kaydedilmiştir. Sonuçlara göre sistemin ağır bakıma kadar olan çalışma periyodu göz önüne alınarak oluşturulan gelir-gider tablosu sayesinde sistemin geri ödeme süresi 2,9698 yıl olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The Ministry of Health, issuing public circular in 2009, has made mandatory use of CCHP (Combined Cooling, Heat and Power, Trigeneration) in the newly constructed health facilities having a closed area of 20.000 m2 and more. After this public circular, the use of CCHP has also been agreed for the project of health campus with 800 bed planned to be built in Erzurum. Accordingly, the aim of this study is to investigate the applicability of the CCHP system which will be used for Erzurum Health Campus and realize the effective economic analysis of its constructability. In other words, it is to identify capacities and operational conditions of the devices to be used in the most appropriate circumstances. As the health campus has not yet been built, a simulation system, providing the work of trigeneration system effectively, has been constituted by estimating the required amount of energy at the hospital. In the simulation, taking into account all physical conditions of location on which campus has been built (altitude, temperature ext.), a mathematical model has been performed. For the effective operating conditions, firstly, the cost of system has been specified broadly and then the amount of electrical power, heating and cooling energy produced during one year has been registered as net income. According to the results, the repayment period of the system has been found as 2,9698 years through income-expense table constituted by considering the operating period ongoing until the heavy maintenance of system,