Araç sürücülerinin bel ve boyun bölgelerinde hız kesicilerden kaynaklanan yüklerin incelenmesi
Investigation of the loads caused by speed bumps on the back and neck regions of vehicle drivers
- Tez No: 987811
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Titreşim; sistemlerin belli bir denge noktası etrafındaki mekanik salınım hareketleridir. Bir başka deyişle ile Potansiyel enerjinin kinetik enerjiye, kinetik enerjinin potansiyel enerjiye dönüşmesine titreşim (vibrasyon) denir. Titreşimin özelliğini, şiddeti ve frekansı belirler. Araç ve gereçler çalışır durumda ve iyi şekilde dengelenmemişse genellikle titreşim oluştururlar. Mekanik eleklerde ki gibi belli bir amaç doğrultusunda oluşturulmuyorlarsa genellikle sistemlerde bozucu etkileri vardır ve tasarımcılar tarafından engellenmeye çalışılırlar. Titreşim kontrolünde genellikle gürültüyü, yıpranmayı ve yorulmayı engellemenin yanında insan konforunu sağlama amaçlanır. Bizim çalışmamızda, karayollarında kullanılan kasislerin (hız kesicilerin) tüm vücut titreşimlerine ve el kol titreşimlerine etkisi incelenmiştir. Bu çalışmada koltuğuyla birlikte bir yarım arabanın modeli, tüm insan vücudu modeliyle birlikte kurulmuş ve karayollarında kullanılan kasislerin etkisi titreşim açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Vibration; It is the mechanical oscillation movements of the systems around a certain equilibrium point. In other words, the conversion of potential energy into kinetic energy and kinetic energy into potential energy is called vibration. It determines the nature of the vibration, its intensity and frequency. If tools and equipment are not in good working order and are not well balanced, they often create vibrations. If they are not created for a specific purpose as in mechanical sieves, they usually have disruptive effects on the systems and are tried to be prevented by the designers. Vibration control is generally aimed at preventing noise, wear and fatigue, as well as providing human comfort. In our study, the effects of speed bumps used on highways on whole body vibrations and hand arm vibrations were investigated. In this study, a model of a half-car with its seat was built with the whole human body model and the effect of bumps used on highways was examined in terms of vibration.