Kurumsal kalitedeki artışın sigortacılık sektörü üzerine etkileri: Türkiye üzerine ampirik bir çalışma
The effects of increases in institutional quality on the insurance sector: An empirical study on Türkiye
- Tez No: 987847
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kurumsal kalitenin sigortacılık sektörü üzerindeki etkilerini Türkiye özelinde ampirik yöntemlerle analiz etmektedir. Kurumsal iktisat teorisi çerçevesinde geliştirilen modelde, hukukun üstünlüğü, reel doviz kuru ve enflasyon gibi göstergeler ile Sigorta ve finansal hizmetler arasındaki ilişkiler ele alınmıştır. Türkiye'nin 1993–2023 dönemi verileri kullanılarak oluşturulan zaman serisi analizi, kurumsal kalite unsurlarındaki iyileşmenin sigortacılık sektörünü doğrudan etkilediğini ve bunun da ekonomik büyüme üzerinde anlamlı bir katkı sağladığını ortaya koymaktadır. Bulgular, kurumsal altyapısı güçlü ülkelerde sigorta penetrasyonunun ve finansal istikrarın daha yüksek olduğunu göstermektedir. Çalışma ayrıca, düzenleyici şeffaflığın, mülkiyet güvencesinin ve ekonomik özgürlüğün artırılmasının yatırım ortamını iyileştireceğini ve sigortacılığın finansal piyasalarla entegrasyonunu hızlandıracağını vurgulamaktadır. Türkiye için önerilen politika önerileri, kurumsal reformların ekonomik kalkınmadaki itici gücünü ön plana çıkarırken, sigortacılık sektörünün bu süreçteki stratejik rolünü de güçlendirmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the effects of institutional quality on the insurance sector in Turkey through empirical methods. In the model developed within the framework of institutional economics theory, the relationship between indicators such as rule of law, real exchange rate and inflation and insurance and financial services is analyzed. The time series analysis using Turkey's data for the period 1993-2023 reveals that the improvement in institutional quality factors directly affects the insurance sector, which in turn makes a significant contribution to economic growth. The findings show that insurance penetration and financial stability are higher in countries with strong institutional infrastructure. The study also emphasizes that increasing regulatory transparency, property security and economic freedom will improve the investment climate and accelerate the integration of insurance with financial markets. The policy recommendations for Turkey emphasize the driving force of institutional reforms in economic development and aim to strengthen the strategic role of the insurance sector in this process.