Matematik öğretmen adaylarının öğretimsel vizyonları ile uygulamalarının uyumunun senaryo tamamlama ve öğretmenlik uygulaması yoluyla incelenmesi
Examining the compatibility of prospective mathematics teachers' instructional visions and their practices through scenario completion and teaching practice
  1. Tez No: 987870
  2. Yazar: YASEMİN ATASU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN OSMANOĞLU, DOÇ. DR. DİLEK GİRİT YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretimsel vizyona yönelik ulusal alanyazında yapılmış sınırlı sayıdaki çalışmalara ek olarak öğretmen adaylarının öğretimsel vizyonlarının ortaya konması, senaryo tamamlama uygulamaları ile vizyon-uygulama uyumunun incelenmesi ve öğretmenlik uygulaması deneyimleri ile vizyon ve uygulamalar arasındaki ilişkinin ortaya konmasıdır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları, amaçlı örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemiyle belirlenen 2024-2025 yılında Ordu Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği dördüncü sınıfta öğrenim görmekte olan öğretmen adaylarından gönüllülük esasına dayanarak belirlenen dokuz öğretmen adayından oluşmaktadır. Çalışma kapsamında ilk olarak öncelikle öğretmen adaylarının öğretimsel vizyonları ortaya konulmuştur. Sonraki süreçte İlköğretim Matematik Öğretmenliği Lisans Programı zorunlu derslerinden biri olan Matematik Öğretiminde Kavram Yanılgıları dersi kapsamında sekiz adet senaryo uygulaması tamamlatılmıştır. Aynı zamanda öğretmen adaylarının stajda anlattıkları en az birer ders videosu kayıt altına alınarak gerçek ders ortamındaki uygulamaların vizyonlarla uyumu ele alınmıştır. Veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları öğretmen adaylarının öğretimsel vizyonlarının reform temelli olmasına karşın çoğu zaman bu vizyonlarını senaryolarına ve gerçek sınıf ortamındaki uygulamalarına yansıtamadıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In addition to the limited number of studies on instructional vision in the national literature, the aim of this study is to reveal the instructional visions of prospective teachers, to examine the vision-practice alignment with scripting tasks, and to reveal the relationship between vision and practices with teaching practice experiences. Case study design, one of the qualitative research designs, was used in the study. The participants of the study consisted of nine prospective teachers who were determined on the basis of volunteerism among the senior prospective teachers studying of Elementary Mathematics Teaching at Ordu University in 2024-2025. The participants were selected by convenient sampling method, which is one of the purposeful sampling methods. Within the scope of the study, first of all, the instructional visions of the prospective teachers were revealed. In the following process, eight scenarios were completed within the scope of the course of Misconceptions in Mathematics Teaching, which is one of the compulsory courses of the Elementary Mathematics Teacher Education Undergraduate Program. At the same time, videos of the prospective teachers' lessons in the internship were recorded and the alignment of the practices in the real lesson environment with the visions was discussed. The data were analyzed by content analysis method. The findings of the study showed that although prospective teachers' instructional visions were reform-based, and they often failed to reflect these visions in their scenarios and practices in the real classroom environment.