Naftil grubu içeren Schiff bazı ve 1,10-fenantrolin Ko-ligandından türeyen metal komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of metal complexes derived from Schiff basis containing napthyl group and 1,10- phenanthroline Co-ligand
- Tez No: 987928
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÖNMEZ, DOÇ. DR. AHMET ORAL SARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Schiff bazları, primer aminlerin aldehit ve keton gibi karbonil bileşikleriyle reaksiyona girmesiyle oluşan organik bileşiklerdir. Schiff bazlarının geçiş metalleri, lantanitler ve aktinit metal tuzları ile koordineli bir şekilde etkileşime girme ve onlarla kompleks oluşturma eğiliminde olduğu bilinmektedir. Schiff bazlarının metal kompleksleri geniş bir uygulama alanına sahiptir. Katalitik süreçlerde, biyolojik modelleme uygulamalarında ve sentetik kimyada Schiff bazı kompleksleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, azometin (-C=N-) bileşikleri biyolojik etkilere sahiptir; bakteriler, virüsler, kanser ve mantarlarla savaşmaya yardımcı olabilir ve diüretik olarak işlev görebilir. Yüksek lisans tez çalışmasında, 2-hidroksi-1-naftaldehit ve 2-amino-5-klorofenolden bir Schiff bazı ligandı sentezlenmiştir. Schiff bazı ligandı ve eş ligand olarak 1,10-fenantrolin kullanılarak Cu(II), Ni(II), Co(II) ve Fe(II) kompleksleri ile karışık ligand kompleks bileşikleri oluşturuldu. Cu(II), Ni(II), Co(II) ve Fe(II) komplekslerinin yanı sıra karışık ligand kompleks bileşikleri, elde edilen Schiff bazı ligandı ve 1,10-fenantrolin (ortak ligand) ile sentezlendi. Schiff bazı ve karışık ligand Cu(II), Ni(II), Co(II) ve Fe(II) kompleks bileşiklerinin yapıları NMR, UV-Vis, FT-IR, LC-MS/MS, elementel analiz ve elektrolitik iletkenlik ölçümleri gibi teknikler kullanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Schiff bases are organic compounds formed by the reaction of primary amines with carbonyl compounds such as aldehydes and ketones. It is known that Schiff bases tend to interact with transition metals, lanthanides, and actinide metal salts in a coordinated manner and form complexes with them. Metal complexes of Schiff bases have a wide range of applications. Schiff base complexes are widely used in catalytic processes, biological modeling applications, and synthetic chemistry. Additionally, azomethine (-C=N-) compounds possess biological activities; they may help fight bacteria, viruses, cancer, and fungi, and can act as diuretics. In the master thesis study, a Schiff base ligand was synthesized from 2-hydroxy-1-naphthaldehyde and 2-amino-5-chlorophenol. Using the Schiff base ligand and 1,10-phenanthroline as a co-ligand, mixed ligand complex compounds with Cu(II), Ni(II), Co(II), and Fe(II) complexes were formed. Cu(II), Ni(II), Co(II), and Fe(II) complexes, as well as mixed ligand complex compounds, were synthesized with the obtained Schiff base ligand and 1,10-phenanthroline (co-ligand). The structures of the Schiff base and mixed ligand Cu(II), Ni(II), Co(II), and Fe(II) complex compounds were determined using techniques such as NMR, UV-Vis, FT-IR, LC-MS/MS, elemental analysis, and electrolytic conductivity measurements.