Azo grubu içeren ligand ve rutenyum metal komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve transfer hidrojenasyon reaksiyonlarındaki uygulamaları
Azo group containing the ligand and ruthenium synthesis of metal complexes, characterization and transfer applications in the hydrogenation reaction
- Tez No: 413606
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN İSPİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, aromatik amin bileşiği olan 4-etilanilin salisilaldehit ile 0°C'nin altında diazolanarak 5-[(E)-(4-etilfenil)diazenil]-2-hidroksibenzaldehit oluşturulmuştur. 5-[(E)-(4-etilfenil)diazenil]-2-hidroksibenzaldehit benzilamin (L1), naftil-1-amin (L2) ve anilin (L3) ile kenetleme mekanizmaları sonucunda schiff bazı ligandları elde edilmiştir. Kenetleme reaksiyonu sonucunda sentezlenen bu ligandların [Ru(η6-p-simen)Cl2]2 ile reaksiyona girmesiyle de yeni Ru(II) kompleksleri sentezlendi ve yapıları NMR, IR ve UV-vis gibi spektroskopik yöntemler ile aydınlatıldı. Son olarak bu kompleksler bir seri ketonların transfer hidrojenasyon reaksiyonlarında katalizör olarak kullanıldı ve iyi aktiviteler elde edildi. Ayrıca oluşturulan kristaller de maddelerin kristal yapı analizi yardımıyla yapılarının karakterize edilebilmesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, The aromatic amine at compound with 4-ethylaniline salicylaldehyde 0 °C under diazotization made 5 - [(E) - (4-ethylphenyl) diazenil] -2-hydroxybenzaldehyde was formed. 5 - [(E) - (4-ethyl-phenyl) diazenyl] -2-hydroxy benzaldehyde benzylamine (L1), naphthyl-1-amine (L2) and aniline (L3)of the clamping mechanism with Schiff base ligands were obtained. Treatment of these ligands with [Ru(η6-p-cymene)Cl2]2 afforded new Ru(II) complexes which were characterized by spectroscopic methods, such as NMR, IR and UV-visible. Finally, the complexes were used as catalyst in transfer hydrogenation reaction of ketones a series of and show good activity. It also provides an opportunity to form crystalline structures are characterized with the help of crystal structure analysis of substances.