Mevlana ve Heidegger'de varlığa gelişin serüveni ve kurtarıcı düşünme
The journey of coming into being and redemptive thinking in Mawlana Rumi and Heidegger
- Tez No: 987965
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN BİRCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Mevlana ve Heidegger'in Varlık ve kurtarıcı düşünme hakkındaki fikirlerini kıyaslayıp, insanın Varlığın açıklığında konumlanma biçimlerini tartışma ve insan için kurtarıcı bir düşünmenin ne olduğunu ortaya koymayla alakalıdır. Bu bağlamda düşünürlerin insan, Varlık ve varolanların nasıl bir ilişkisellik içerisinde olduğuna dair düşünceleri ele alınmaktadır. Onlara göre Varlık, herşeyin varlığını ve anlamını veren yagane güçtür. Mevlana Varlığı Tanrı'nın kendisi ve herşeyin anlamı olarak görür. Heidegger de Varlığı, varolanların anlamını veren olarak değerlendirir. Düşünürler Varlığın açıklığında olabilecek tek varolanın insan olduğunu belirtirler. Mevlana bu insanı İnsan-ı Kamil, Heidegger ise Dasein olarak ifadelendirir. İnsan-ı Kamil yokluk, Dasein'de hiçlik tecrübesini edinerek Varlığa daha açık hale gelirler. İnsan-ı Kamil ve Dasein Varlığın açıklığında konumlanmayı ancak sıradan insan alanından uzaklaşarak, sahih bir algı ve tutum geliştirerek elde edebilirler. Mevlana ve Heidegger, varoluşsal ve anlamsal krizlere bir çare olarak, düşünmenin kurtarıcı yönüne dikkat çekerler. Bu anlamda Mevlana dünyaya bağlı ve nefsi düşünme biçimini eleştirerek, Varlığa dayalı ve şükreden bir düşünmenin önem ve gereğine vurgu yapar. Heidegger ise hesaplayıcı ve teknik düşünme eleştirisi yaparak, özlü bir düşünmenin önem ve gereği üzerinde durur. Bu bağlamda Varlığa dayalı ve özlü düşünmenin eylemsel özelliğine dikkat çeken düşünürler, şeylerin korunmasına ve anlamın tesis edilmesine yönelik fikirler ortaya koyarlar.
Özet (Çeviri)
This study undertakes a comparative examination of Mawlana Rumi's and Heidegger's conceptions of Being and Redemptive thinking, with the aim of discussing the ways in which the human being is positioned within the openness of Being and of clarifying what Redemptive thinking signifies for humanity. Within this framework, the thinkers' views on the relational structure between the human being, Being, and beings are analyzed. For both thinkers, Being is the singular source that grants existence and meaning to all that is. Mawlana Rumi conceives of Being as God Himself and as the ultimate ground of meaning for everything, while Heidegger likewise understands Being as that which bestows meaning upon beings. The thinkers maintain that the human being is the only entity capable of existing within the openness of Being. Mawlana Rumi refers to this human as the İnsan-ı Kamil, while Heidegger conceptualizes it as Dasein. Through the experience of non-being in the case of the İnsan-ı Kamil, and of nothingness in the case of Dasein, the human becomes more open to Being. Both the İnsan-ı Kamil and Dasein can attain a position within the openness of Being only by distancing themselves from the domain of the ordinary human, and by cultivating an authentic mode of perception and comportment. Mawlana Rumi and Heidegger draw attention to the salvific potential of thought in response to existential and semantic crises. In this context, Mawlana Rumi critiques modes of thinking that are overly attached to the world and the self, emphasizing the necessity and significance of a form of thought grounded in Being and gratitude. Heidegger, by contrast, challenges calculative and technical modes of thinking, stressing the importance and imperative of meditative, reflective thought. Accordingly, the thinkers underscore the active and practical dimension of Being-oriented and reflective thought, advancing ideas aimed at the preservation of entities and the establishment of meaning.