Öğrencilerin sınıf atmosferine ilişkin beklenti ve algılarıyla akademik başarıları arasındaki ilişki
The Relationship between students expectations and perceptions of classroom climate and their academic achievement
  1. Tez No: 98798
  2. Yazar: SEYHAN EKİNCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİYAZİ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Bu araştırmada, öğrencilerin sınıf atmosferine ilişkin; beklentilerinin, algılarının ve beklentileriyle algıları farkının akademik başarılarıyla ilişki düzeyleri incelenmiştir. Bu araştırmada evren olarak Kayseri ili Tomarza ilçesi ortaöğretim kurumlan alındı. Örneklem olarak Tomarza Çok Programlı Lisesi seçildi. Anket, 1998-99 eğitim- öğretim yılında dört tane birinci smıf, iki tane ikinci sınıf, iki tane üçüncü sınıf olmak üzere toplam sekiz sınıfa uygulandı. Araştırma için, Edebiyat, Tarih ve Matematik dersleri belirlendi ve anket,bu dersler için her sınıf düzeyine uygulandı. Her smıf düzeyinde Edebiyat, Tarih ve Matematik derslerine giren öğretmenlerin sınıfları ile sınırlı kaldı. Veriler, öğrencilerin, sınıf atmosferine yönelik beklentilerini ve algılarını ölçmek amacıyla Fraser ve Fisher'in (1986) araştırmasından uyarlanarak oluşturulan anket kullanılarak toplandı Verilerin çözümlenmesi için ortalama, çıkarma ve korelasyon teknikleri kullanıldı. Verilerin çözümlenmesinde, öğrencilerin sınıf atmosferi ilişki düzenini oluşturan, öğretmen desteği, öğrenci katılımı, sınıf kuralları, sınıf iletişimi, smıf iklimi ve smıf disiplini ile ilgili davranışlara ilişkin beklentileri ve algıları ortaya konuldu. Öğrencilerin, beklentileri, algıları ve beklentileriyle algılarının farklarının, akademik başarıları ile ilişki düzeyleri belirlendi. Araştırma sonucunda, öğrencilerin, sınıf atmosferine ilişkin beklentileri ile akademik başarıları arasında olumlu anlamlı bir ilişki olduğu bulunurken, algıları beklentilerinden düşük belirlendi. Sınıf atmosferine ilişkin öğrenci algılan ile akademik başarılan arasında ilişki olmadığı görüldü. Birinci ve ikinci sınıf öğrencilerinin, sınıf atmosferine yönelik beklentileri ile akademik başarıları arasında anlamlı ilişki bulunurken, üçüncü smıf öğrencilerinin beklentileri ile akademik başarıları arasında bir ilişki olmadığı görüldü. Derslere göre bakıldığında, öğrenci beklentilerinin Matematik ve Edebiyat derslerinde akademik başarılarıyla ilişkisi olmadığı, Tarih dersi ile anlamlı ilişkisi olduğu ortaya konuldu.Sınıf atmosferine yönelik öğrenci algıları düzeylerinin düşük olduğu ve sınıf düzeylerine göre akademik başarılarıyla anlamlı bir ilişki olmadığı görüldü. Ayrıca, öğrencilerin sınıf atmosferine yönelik algıları ile Matematik ve Edebiyat dersleri arasında akademik başarılarıyla anlamlı bir ilişki olmadığı görülürken, Tarih dersi ile öğrenci algıları arasında anlamlı bir ilişki olduğu ortaya konuldu. Sınıf atmosferi ilişki düzenini oluşturan; öğretmen desteği, öğrenci katılımı, sınıf kuralları sınıf iletişimi, sınıf iklimi ve sınıf disipline ilişkin öğrenci beklentileri, algıları ve beklentileriyle algıları arasındaki farkların, sınıf düzeylerine ve derslere göre, öğrencilerin akademik başarılarıyla aralarında anlamlı bir ilişki olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, relationship between the academic achievement of the students and their perceptions, expectations and expectations-perception differencesrelated to classroom climate was studied. Scondary school students of Tomarza county of Kayseri province constituted the population of the study. Tomarza Comprehensive High School (Tomarza Çok Programlı Lisesi) was specified as the sample of the study. The data were collected through the administration of a questionnaire adapled from a questionnaire developed by Fraser and Fisher (1986) to identify student expectations and perceptions on classroom consisting of four firs grades, two second grades and two thirt grades in 1998-1999 academic year. The study was limited to History, Literature and Math courses. Average, abstraction and correlation statistical techniques were applied to analyse the obtained data. Through the analiysis of the data, the perceptions and expectations of the students abaut the behaviours related to teacher support, students participation, classroom rules, classroom communication, classroom climate and discipline. Some of the findings of the study can be summaried as follows: l.A significant relationship was identified between the expectations of the students and their academic achievement. Their perceptions were found lower than their expectations. No significant relationship was revealed between the students' perceptions and their academic achievement. 2. There is a significant relationship between the expectations of the firs and second grade student related to classroom climate and their academic achievement, but there is no significant relationship between the expectations of the thirt grade students and their grade students and theirn academic achievement. 3. Taken the courses into account, a significant relationship was not determined between the expectations and the academic achievement in Math and Literature, but a significant relationship was identified in History cours in this respect. iii4. Students perceptions related to classroom climate were found lower and no significant relationship was revealed between academic achievement of the students and their grades. There is no significant relationship between perceptions of the students and teir academic achievement in Math and Literature courses, but a significant relationship vas found between the students perceptions and their academic achievement in History course. 5. Taken the courses and gardes into consideration, a significant relationship was identified between the students academic achievement and their perceptions, expectation and perception - expectation difference related to teacher support, student participation, classroom rule, classroom communication, classroom climate and classroom rules, classroom communication, classroom climate and classroom discipline. IV