(S)-2-alkiloksipropil kiral üniteli 4-siyanoresorsinol türevi simetrik olmayan muz şekilli sıvı kristaller ve modifiye nanopartikül katkılı kompozitleri
4-cyanoresorcinol derivative non-symmetric banana shaped liquid crystals with (S)-2- alkyloxypropyl chiral unit and their modified nanoparticle doped composites
  1. Tez No: 991744
  2. Yazar: BÜŞRA YILDIZ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE OCAK GÜMRÜKÇÜ, PROF. DR. DEMET KARACA BALTA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
Özet
Katıların düzen ve isotropik sıvıların akışkanlık özelliğini bir arada bulunduran sıvı kristal sistemler, altmış beş yıldan beri faal olarak ekran teknolojisinde kullanılmakla beraber biyosensörler, veri depolama, ilaç taşıma sistemleri ve güneş pilleri gibi çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Sıvı kristal mesofaz eldesinde molekül geometrisi ve yapısal segmentler önem arz etmektedir. Muz şekil geometrisine sahip moleküller, diğer termotropik sıvı kristal molekülleriyle kıyaslandığında mesofaz çeşitliliği ve polar düzen özellikleri bakımından geleneksel sıvı kristallerden oldukça farklı ve gelişmiş bir sınıfı oluşturmaktadırlar. Muz şekilli moleküller merkezi çekirdek ünite, bağlayıcı yan gruplar ve uç zincirlerden oluşmaktadır ve farklı grupların katılması ya da zincir uzunluğunun değişmesiyle beraber mesofaz türleri, geçiş sıcaklıkları ve geçiş aralıkları da değişkenlik göstermektedir. Tüm değişkenler dikkate alınarak molekül dizayn edilmektedir. Günümüzde sıvı kristal malzemelere metal oksit nanopartiküllerin eklenmesi, sıvı kristal malzemelerin elektro-optik ve manyetik özelliklerini geliştirdiği çalışmalar sonucunda keşfedilmiştir. Metal oksit nanopartiküller biyo görüntüleme, veri güvenliği, enerji depolama gibi alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Son zamanların en ilgi çekici birleşimi modifiye grafen oksit nanopartikül katkılı sıvı kristal nanokompozit malzemelerdir. Grafen oksit katkılı sıvı kristal nanokompozit malzemeler, sıvı kristal ekran (LCD) teknolojisinde kullanılmasıyla cihazların daha düşük güçte çalışmasına olanak tanımıştır. Bu doktora çalışmasında, ilk olarak farklı alifatik zincir uzunlukları içeren n-alkiloksi veya (S)-2-(n-alkiloksi)propoksi uç zincir taşıyan, benzoat, terftalat veya bifenil esaslı kalamitik ünitelere sahip üç yeni seri simetrik olmayan muz şekilli sıvı kristal moleküllerin sentezi, karakterizasyonu ve mesomorfik özelliklerinin incelenmesi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, merkezi çekirdeğin bir tarafında n-desiloksi uçlu bifenil esaslı, diğer tarafında (S)-2-(n-Desiloksi)propoksi uçlu benzoat esaslı kalamitik ünitenin olduğu muz şekilli sıvı kristal, oleik asitle modifiye edilmiş grafen oksit (GO) nanopartikülleri ile kütlece %1 ve %3 olarak katkılandırılarak kompozit malzemelerin eldesi gerçekleşmiştir. Elde edilen tüm yeni simetrik olmayan kiral moleküllerin kimyasal yapıları 13C-NMR (APT), 1H-NMR, ve FT-IR teknikleriyle doğrulanmıştır. Malzemelerin sıvı kristal özellikleri ise Polarize Optik Mikroskop (POM), X-ışını kırınımı (XRD) ve Diferansiyel Taramalı Kalorimetri (DSC) yöntemleri kullanılarak tespit edilmiştir. Modifiye grafen oksit (m-GO) nanopartikülleriyle katkılandırılmış sıvı kristal bileşiklerin morfolojik özellikleri, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve termal özellikleri termogravimetrik analiz (TGA) ile tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Liquid crystal systems, which combine the order of solids and the fluidity of isotropic liquids, have been actively used in display technology for sixty five years, as well as being used in a wide variety of areas such as biosensors, data storage, drug delivery systems and solar cells. Molecular geometry and structural segments are important in obtaining liquid crystal mesophase. Compared to other thermotropic liquid crystal molecules, molecules with banana-shaped geometry constitute a quite distinct and advanced class from traditional liquid crystals in terms of mesophase diversity and polar order properties. Banana-shaped molecules consist of a central core unit, linking side groups, and terminal chains; and with the incorporation of different groups or the change of chain length, mesophase types, transition temperatures, and transition ranges also show variability. The molecule is designed by taking all variables into account. Nowadays, it has been discovered as a result of studies that the addition of metal oxide nanoparticles to liquid crystal materials improves the electro-optic and magnetic properties of liquid crystal materials. Metal oxide nanoparticles are widely used in fields such as bio-imaging, data security, and energy storage. The most interesting combination of recent times is modified graphene oxide nanoparticle-doped liquid crystal nanocomposite materials. Graphene oxide-doped liquid crystal nanocomposite materials have enabled devices to operate at lower power through their use in liquid crystal display (LCD) technology. In this doctoral study, firstly, three novel banana-shaped liquid crystal series with non-symmetric structures possessing benzoate, terephthalate, or biphenyl-based calamitic units bearing n-alkyloxy or (S)-2-(n-alkyloxy)propoxy terminal chains containing different aliphatic chain lengths were synthesized. The structural characterizations of these synthesized new molecules were completed, and their mesomorphic behaviors were analyzed in detail. Furthermore, the acquisition of composite materials was realized by doping the banana-shaped liquid crystal, which has an n-decyloxy terminated biphenyl-based calamitic unit on one side of the central core and an (S)-2-(n-decyloxy)propoxy terminated benzoate-based calamitic unit on the other side, with oleic acid-modified graphene oxide (GO) nanoparticles at 1% and 3% by weight. All newly synthesized non-symmetric chiral compounds were structurally verified by ¹³C-NMR (APT), ¹H-NMR and FT-IR analyses. The mesomorphic behavior of these compounds was investigated through X-ray Diffraction (XRD), Polarized Optical Microscopy (POM) and Differential Scanning Calorimetry (DSC) techniques. The surface morphologies of the liquid crystal compounds doped with modified graphene oxide (m-GO) nanoparticles were imaged using Scanning Electron Microscopy (SEM), while their thermal stabilities and decomposition behaviors were evaluated by the Thermogravimetric Analysis (TGA) method.