Öğretmen adaylarının empati, iletişim ve çocuk sevme düzeyleri arasındaki ilişkinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Examining the relationship between teacher candidates empathy, communication and child loving levels in terms of different variables
  1. Tez No: 988006
  2. Yazar: MUHAMMED İKBAL YAĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN TOZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, öğretmen adaylarında sporcularında özgüvenin saldırganlık üzerindeki etkisini incelemek ve bu ilişkide empati ile sportmenliğin olası aracı rollerini ortaya koymaktır. Özellikle rekabet ve fiziksel temasın yoğun olduğu branşlarda, psikolojik faktörlerin saldırgan davranış eğilimleri üzerindeki düzenleyici rolünün anlaşılması hedeflenmiştir. Yöntem: Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında farklı üniversitelerin eğitim fakültelerinde öğrenim gören 153 kadın 157 erkek öğrenci olmak üzere toplam 310 öğretmen adayı oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Empati Ölçeği, İletişim Becerileri Ölçeği ve Çocuk Sevme Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS programı ile analiz edilmiş; tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü ANOVA ve Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Bulgular: Öğretmen adaylarının empati, iletişim ve çocuk sevme düzeylerinin genel olarak yüksek olduğu; cinsiyet, sınıf düzeyi ve bölüm değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar görüldüğü belirlenmiştir. Ayrıca empati ile iletişim becerileri arasında pozitif yönde güçlü; iletişim becerileri ile çocuk sevme düzeyi arasında ise pozitif yönde orta düzeyde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Sonuç: Öğretmen adaylarının empati ve iletişim becerileri geliştikçe çocuk sevme düzeylerinin de arttığı görülmektedir. Bu nedenle öğretmen yetiştirme programlarında sosyal-duyuşsal becerileri destekleyen uygulamalara daha fazla yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the effect of self-confidence on aggression among among pre-service teachers and to reveal the possible mediating roles of empathy and sportsmanship in this relationship. The study particularly focuses on understanding the regulatory role of psychological factors on aggressive behavior tendencies in sports where competition and physical contact are intense. Method: This study was conducted using the correlational survey model, one of the quantitative research methods. The study group consisted of a total of 310 pre-service teachers, including 153 females and 157 males, studying at education faculties of various universities during the 2024–2025 academic year. The Empathy Scale, Communication Skills Inventory, and Love of Children Scale were administered as data collection tools. Data were analyzed using the SPSS program through descriptive statistics, independent samples t-test, one-way ANOVA, and Pearson correlation analysis. Results: The findings revealed that participants' levels of empathy, communication, and affection for children were generally high, and significant differences were detected according to gender, grade level, and department variables. Additionally, a strong positive correlation was found between empathy and communication skills, while a moderate positive correlation was found between communication skills and affection for children. Conclusion: As pre-service teachers' empathy and communication skills increase, their affection for children also increases. Therefore, it is recommended that teacher education programs include more activities that support social and emotional skills.