Korumalı iş yerinde istihdam edilen zihin engelli yetişkinlere sunulan davranış eğitim programının etkililiğinin incelenmesi
Examining the effectiveness of a behavioral training program provided to adults with intellectual disabilities employed in a sheltered workplace
  1. Tez No: 988013
  2. Yazar: MUHAMMET FATİH SERTKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ATBAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
Özet
Olumlu davranışsal destek ikincil düzeyde sunulan, davranış eğitim programı olarak bilinen Check-in/Check-out (CICO); risk grubundaki bireylere, problem davranışlara yönelik uygulanan kanıta dayalı çok bileşenli bir müdahale programıdır. Bu araştırmanın amacı, korumalı iş yerinde istihdam edilen zihin engelli yetişkinlere sunulan davranış eğitim programının etkisini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda; korumalı iş yerinde istihdam edilen zihin engelli yetişkin bireylerin işlevsel davranış analizleri sonucunda belirlenen problem davranışlarına yönelik davranış eğitim programı uygulanmıştır. Araştırmada tek denekli deneysel desenlerden denekler arası çoklu yoklama deseni tercih edilmiştir. Araştırmanın sosyal geçerlik verilerini toplamak için; korumalı iş yeri işletmecisi, iş yeri eğitim koordinatörü, iş yerinde çalışan tipik gelişim gösteren bireyler ve katılımcı zihin engelli yetişkin bireyler ile yarı-yapılandırılmış görüşme formları ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar korumalı iş yerinde istihdam edilen üç erkek bir kadın olmak üzere dört zihin engelli yetişkindir. Çalışma korumalı iş yerinin açık olduğu haftanın altı günü mesai saatleri içinde korumalı iş yerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma öncesinde korumalı iş yerinin mutfak, salon ve bar bölümünden sorumlu şeflerine davranış eğitim programını uygulama eğitimi verilmiştir. Başlama düzeyi, uygulama, kendini değerlendirme, silikleştirme ve izleme verileri toplanarak bulgular el edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre davranış eğitim programı (CICO), araştırma katılımcısı dört yetişkin zihin engelli bireyin de hedef davranışlarında, başlama düzeyine göre gözlenebilir düzeyde artış meydana gelmiştir. Kendini değerlendirme bulguları ile uygulama bulguları büyük ölçüde uyum göstermiştir. Silikleştirme aşamasında katılımcılar hedef davranışları sergilemeye devam etmişlerdir. Uygulama bittikten bir, dört ve altı hafta sonunda toplanan izleme verileri hedef davranışların yüksek düzeyde gerçekleşmeye devam ettiğini göstermiştir. Sosyal geçerlik bulguları, katılımcıların davranış eğitim programını amaçları, uygulama süreci ve sağladığı etkiler açısından olumlu olarak değerlendirdiklerini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Check-In/Check-Out (CICO), known as a behavior education program delivered at the secondary level within the framework of Positive Behavioral Interventions and Supports, is an evidence-based, multi-component intervention program implemented for individuals at risk for problem behaviors. The purpose of this study was to examine the effectiveness of a behavior education program implemented for adults with intellectual disabilities employed in a sheltered workplace. For this purpose, a behavior education program was implemented to address problem behaviors identified through functional behavior assessments conducted with adults with intellectual disabilities employed in a sheltered workplace. A multiple probe design across participants, one of the single-case experimental research designs, was employed in the study. To collect social validity data, semi-structured interviews were conducted with the sheltered workplace manager, workplace training coordinator, typically developing employees, and adult participants with intellectual disabilities. The participants consisted of four adults with intellectual disabilities three males and one female who were employed in the sheltered workplace. The study was conducted in the sheltered workplace during working hours, six days a week while the workplace was in operation. Prior to the study, chefs responsible for the kitchen, dining hall, and bar sections of the sheltered workplace received training on how to implement the behavior education program. Baseline, intervention, self-monitoring, fading, and follow-up data were collected to obtain the study findings. The results indicated that the behavior education program (CICO) led to observable increases in target behaviors for all four adult participants with intellectual disabilities compared to baseline levels. Findings from the self-monitoring phase were largely consistent with intervention data. During the fading phase, participants continued to demonstrate the target behaviors. Follow-up data collected one, four, and six weeks after the completion of the intervention showed that target behaviors were maintained at high levels. Social validity findings revealed that participants evaluated the behavior education program positively in terms of its goals, implementation process, and outcomes.