Total neoadjuvant tedavi alan hastaların sonuçlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective analysis of outcomes in patients who received total neoadjuvant therapy
- Tez No: 988025
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş Lokal ileri rektum kanseri (LARC) yönetiminde lokal nüks ve uzak metastaz riskini azaltmak, daha iyi sağkalım elde edilmesi amacıyla total neoadjuvan tedavi (TNT) protokolleri geliştirilmiştir. TNT, erken dönemde mikrometastaz eradikasyonu sağlayarak klinik ve patolojik tam yanıt (cCR/pCR) oranlarını artırmakta, böylece organ koruyucu“watch and wait”(WW) stratejisinin daha fazla kullanılmasını sağlamaktadır. Çalışmada, merkezimizde TNT uygulanan hastalarda tam yanıtı etkileyen faktörlerin ve WW stratejisine uygun hasta seçimini kolaylaştıracak prediktif belirteçlerin belirlenmesi, tam yanıt gelişen hastaların sağkalım sonuçlarını analiz etmek amaçlanmıştır. Yöntem Ocak 2020-Haziran 2025 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Hastanesi'nde lokal ileri rektum kanseri (cT3-4/N+) tanısıyla TNT protokolünü tamamlayan hastalar çalışmaya dahil edildi. TNT protokolü klasik NAKRT ile birlikte indüksiyon veya konsolidasyon kemoterapisi uygulandı. Kemoterapi rejimi olarak FOLFOX veya CAPOX kullanıldı. Tedavi yanıtı dijital rektal muayene, endoskopik değerlendirme ve pelvik MRG ile değerlendirildi. Klinik tam yanıt (cCR) saptanan hastalara“Watch-and-Wait”stratejisi önerildi, operasyon tercih eden hastalar ve yanıt alınamayanlar cerrahi (TME) koluna yönlendirildi. Çalışmanın primer sonlanım noktası tam yanıt (cCR, pCR ve toplam CR) oranları, ikincil sonlanım noktası ise sağkalım (nüks, DFS, OS) verileriydi. İstatistiksel analizlerde Jamovi yazılımı kullanılarak, prediktif faktörler için lojistik regresyon ve sağkalım analizleri için KaplanMeier testleri uygulandı. Bulgular Çalışmaya 55 hasta dahil edildi. Ortalama yaş 56 ± 11.4 idi. Cinsiyet dağılımı 40 erkek, 15 kadın şeklindeydi. Hastaların %50.9'unda cT4 evre, %40'ında MRF invazyonu vardı. cCR olarak değerlendirilen 20 hastanın 18'ine WW protokolü uygulandı. 18 hastanın 2'sinde takip sürecinde regrowth gelişti. WW protokolünde hastaların minimum takip süresi 12 ay, ortanca takip süresi 19 aydı. 1 yıllık takip süresinde regrowth gelişmeyen hastalar sürekli CR olarak kabul edildi. Cerrahi koluna yönlendirilen 39 hastanın 9'unda (%%23.1) pCR gelişti. Sürekli CR ve pCR hastaları birlikte CR grubu (pCR: 9, sürekli CR: 16) olarak VIII değerlendirildi. Çok değişkenli regresyon analizinde, düşük T evresi (cT2-3) (OR: 5,06; p=0,037) ve MRF invazyonu yokluğu (OR: 5,07; p=0,024) toplam tam yanıtın (CR) bağımsız prediktörleri olarak saptandı. Ayrıca MRF negatifliği, cCR gelişimini de bağımsız olarak 4,75 kat artırmaktaydı (p=0,017). Sağkalım analizlerinde tahmini 5 yıllık hastalıksız sağkalım (DFS) oranı CR grubunda %90 iken, non-CR grubunda %74,6 bulundu; ancak fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0,503). Sonuç Çalışmamız, lokal ileri rektum kanseri yönetiminde total neoadjuvan tedavinin (TNT) literatür ile uyumlu bir şekilde yüksek oranda tam yanıt sağladığı ve organ koruyucu“Watchand-Wait”stratejisinin güvenle uygulanabileceğini göstermiştir. Özellikle düşük T evresi ve mezorektal fasya (MRF) invazyonunun bulunmaması, tam yanıt gelişimini öngören en güçlü parametreler olarak saptandı. Tam yanıt elde edilen grupta istatistiksel anlamlılığa ulaşmasa da daha iyi bir sağkalım eğilimi gözlenmişti. Organ koruma stratejileri uygulanacak hastaların seçiminde bu klinik ve radyolojik faktörlerin göz önüne alınması, hasta özelinde tedavi özelleştirilmesi tedavi başarısını artıracaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction Total neoadjuvant therapy (TNT) protocols had been developed to reduce the risk of local recurrence and distant metastasis and to achieve better survival in the management of locally advanced rectal cancer (LARC). TNT increases clinical and pathological complete response (cCR/pCR) rates by providing early eradication of micrometastases, thus allowing the organ-preserving“watch and wait”(WW) strategy to be used more. In the study, it was aimed to determine the factors affecting complete response and the predictive markers that will facilitate patient selection suitable for the WW strategy in patients treated with TNT in our center, and to analyze the survival outcomes of patients who developed a complete response. Methods Patients who completed the TNT protocol with a diagnosis of locally advanced rectal cancer (cT3-4/N+) at Ege University Hospital between January 2020 and June 2025 were included in the study. The TNT protocol was administered as induction or consolidation chemotherapy together with classical NACRT. FOLFOX or CAPOX was used as the chemotherapy regimen. Treatment response was evaluated with digital rectal examination, endoscopic evaluation, and pelvic MRI. The“Watch-and-Wait”strategy was suggested to patients detected with clinical complete response (cCR), patients preferring operation and those with no response were directed to the surgery (TME) arm. The primary endpoint of the study was complete response (cCR, pCR, and total CR) rates, while the secondary endpoint was survival (recurrence, DFS, OS) data. In statistical analyses, logistic regression for predictive factors and Kaplan-Meier tests for survival analyses were applied using Jamovi software. Results 55 patients were included in the study. The mean age was 56 ± 11.4. Gender distribution was 40 males, 15 females. 50.9% of the patients had cT4 stage, and 40% had MRF invasion. WW protocol was applied to 18 of the 20 patients evaluated as cCR. Regrowth developed in 2 of the 18 patients. In the WW protocol, the minimum follow-up time of patients was 12 months, and the median follow-up time was 19 months. Patients who did not develop regrowth within the 1-year follow-up period were accepted as sustained CR. X pCR developed in 9 (23.1%) of the 39 patients directed to the surgery arm. Sustained CR and pCR patients were evaluated together as the CR group (pCR: 9, sustained CR: 16). In multivariate regression analysis, low T stage (cT2-3) (OR: 5.06; p=0.037) and absence of MRF invasion (OR: 5.07; p=0.024) were determined as independent predictors of total complete response (CR). Additionally, MRF negativity independently increased cCR development by 4.75 times (p=0.017). In survival analyses, the estimated 5-year disease-free survival (DFS) rate was found to be 90% in the CR group and 74.6% in the non-CR group; however, the difference was not statistically significant (p=0.503). Conclusion Our study has shown that total neoadjuvant therapy (TNT) in the management of locally advanced rectal cancer provides a high rate of complete response consistent with the literature and that the organ-preserving“Watch-and-Wait”strategy can be safely applied. Especially low T stage and absence of mesorectal fascia (MRF) invasion were determined as the strongest parameters predicting complete response development. Although it did not reach statistical significance, a trend for better survival was observed in the group where complete response was obtained. Considering these clinical and radiological factors in the selection of patients to whom organ preservation strategies will be applied, and personalizing treatment specifically for the patient will increase treatment success.