Kronik spontan ürtikerde bazofil aktivasyon testi
Basophil activation test in chronic spontaneous urticaria
  1. Tez No: 988024
  2. Yazar: BUĞRA OTLUDİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLARA FATMA KOCACIK UYGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Kronik spontan ürtiker (KSÜ), çocuklarda etiyolojisi karmaşık olabilen ve yaşam kalitesini etkileyen bir hastalıktır. Bu çalışmanın amacı, pediatrik KSÜ hastalarında in-vitro bir yöntem olan indirekt Bazofil Aktivasyon Testi'nin (BAT) klinik kullanılabilirliğini değerlendirmek; test sonuçlarının Otolog Serum Deri Testi (OSDT), hastalık aktivitesi (ÜAS7) ve hematolojik inflamasyon parametreleri (NLR, PLR, SII, SIRI, PIV) ile ilişkisini araştırmaktır. Çalışmaya, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Alerji ve İmmünoloji Anabilim Dalı'na Ağustos 2022 ile Ocak 2025 tarihleri arasında başvuran 30 kronik spontan ürtiker tanılı pediatrik hasta (0-18 yaş) dahil edilmiştir. Hastalara indirekt BAT ve OSDT uygulanmış, hastalık şiddeti ÜAS7 ile belirlenmiş ve hemogram parametrelerinden inflamasyon indeksleri hesaplanmıştır. İndirekt BAT, hastaların serumlarının sağlıklı bir donörden alınan bazofiller ile inkübasyonu sonrasında, bazofil yüzeyindeki CD63 ve CD203c gibi aktivasyon belirteçlerinin akım sitometri yöntemiyle ölçülmesiyle elde edilmiştir. Çalışma grubunda BAT pozitifliği %16,7, OSDT pozitifliği %10 olarak saptanmıştır. BAT sonucu pozitif ve negatif olan gruplar karşılaştırıldığında; BAT pozitif bireylerde ÜAS7 skorları (p=0,022) ve SIRI düzeyleri (p=0,038) istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Ayrıca, tüm kohortun BAT median değeri (%2,3) esas alınarak yapılan gruplandırmada;“yüksek reaktivite”(≥%2,3) gösteren grupta CRP (p=0,008), C3 (p=0,033), NLR (p=0,042), PLR (p=0,024) ve SII (p=0,046) düzeylerinin anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edilmiştir. Çalışmamız, indirekt BAT pozitifliğinin pediatrik KSÜ'de daha şiddetli hastalık aktivitesi ve artmış sistemik inflamasyon yükü ile ilişkili olduğunu göstermektedir. BAT, özellikle otoimmün alt tipin belirlenmesinde OSDT'ye kıyasla daha objektif bir belirteç potansiyeli taşımaktadır. Ancak, bu parametrelerin tanısal ve prognostik değerinin kesin olarak belirlenebilmesi için çok merkezli ve daha geniş hasta gruplarını içeren ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Chronic spontaneous urticaria (CSU) is a condition in children characterized by a potentially complex etiology and a significant impact on quality of life. The objective of this study was to evaluate the clinical utility of the indirect Basophil Activation Test (BAT), an in vitro method, in pediatric CSU patients and to investigate the association of test results with the Autologous Serum Skin Test (ASST), disease activity (UAS7), and hematological inflammation parameters (NLR, PLR, SII, SIRI, PIV). The study included 30 pediatric patients (aged 0-18 years) diagnosed with chronic spontaneous urticaria who presented to the Department of Pediatric Allergy and Immunology at Akdeniz University Faculty of Medicine between August 2022 and January 2025. Indirect BAT and ASST were performed on the patients; disease severity was assessed using the Urticaria Activity Score 7 (UAS7), and inflammation indices were calculated from complete blood count parameters. Indirect BAT results were obtained by measuring surface activation markers, such as CD63 and CD203c, via flow cytometry following the incubation of patient sera with basophils obtained from a healthy donor. In the study cohort, BAT positivity was found to be 16.7%, and ASST positivity was 10%. When comparing BAT-positive and BAT-negative groups, UAS7 scores (p=0.022) and SIRI levels (p=0.038) were found to be statistically significantly higher in BAT-positive individuals. Furthermore, when stratified based on the median BAT value (2.3%) of the entire cohort, the group exhibiting“high reactivity”(≥2.3%) demonstrated significantly elevated levels of CRP (p=0.008), C3 (p=0.033), NLR (p=0.042), PLR (p=0.024), and SII (p=0.046). Our study indicates that indirect BAT positivity in pediatric CSU is associated with more severe disease activity and an increased systemic inflammatory burden. BAT holds potential as a more objective marker compared to ASST, particularly in identifying the autoimmune subtype. However, further multicenter studies involving larger patient cohorts are required to definitively establish the diagnostic and prognostic value of these parameters.