Ehli Sünnet ve Şia'ya göre 73 fırka hadisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the hadith of the 73 factions according to the Ahl as-Sunnah and Shia
  1. Tez No: 988033
  2. Yazar: HATİCE İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Hz. Muhammed'in (sav) vefatından sonra dört halife döneminde genişleyen İslam coğrafyasıyla karşılaşılan farklı kültürler, Hz. Osman ve Hz. Ali'nin hilafet döneminde yaşanan olaylar neticesinde Müslümanlar arasında yaşanan ihtilaf ve ayrılıklar beraberinde birtakım sorunları getirmiştir. Zamanla ihtilaflar ve ayrılıklar İslam'ın anlaşılma noktasında farklı yorumları beraberinde getirmiş olup mezhep adını verdiğimiz grupların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Ortaya çıkan İslam mezhepleri görüşlerini oluştururken Kur'an'ı Kerim'i ve sünneti temel almışlar ve kendi mezheplerinin en doğru mezhep olduğu görüşünü ileri sürmüşlerdir. Getirilen deliller arasında en çok kullanılan rivayet yetmiş üç fırka hadisi olup her mezhep bu hadise göre kendi mezhebini öne çıkarmaya çalışmıştır. Hatta ilk dönemde yazılan mezhepler tarihi kaynaklarında fırka sayıları yetmiş üç sayısına ulaştırılmaya çalışılmıştır. İşte bu araştırmada İslam ümmetinin çoğunluğunu oluşturan Ehl-i sünnet ve'l cemaat ile Şia'nın karşılaştırmalı olarak yetmiş üç fırka hadisine bakışı ele alınacaktır. Önce yetmiş üç fırka hadisinde geçen kavramlara değinilecek olup sonrasında hadisin farklı rivayetleri ele alınacaktır. Ehl-i sünnet başlığı altında ise Mâturîdî ve Eş'arî alimlerinin yetmiş üç fırka hadisiyle ilgili görüşleri ele alındıktan sonra Şia'nın aynı hadis hakkındaki görüşlerine bakılıp mezheplerin hadis karşısındaki tutumu tartışılacaktır. Ayrıca araştırma süresince İslam Mezhepler Tarihi'nin tasvir metodu kullanılacak, fikir hadise irtibatı açısından tahlil edilecektir.
Özet (Çeviri)
After the passing of the Prophet Muhammad (pbuh), the Islamic geography expanded during the period of the Four Caliphs, and encounters with different cultures, along with the disagreements and divisions that arose among Muslims due to the events that occurred during the caliphates of ʿUthmān and ʿAlī, brought about a number of problems. Over time, these disagreements and divisions led to different interpretations in the understanding of Islam, resulting in the emergence of groups known as sects (madhāhib). While forming their views, the Islamic sects relied on the Qur'an and the Sunnah, asserting that their own sect represented the most correct path. Among the proofs cited, the most frequently used report was the“Hadith of the Seventy-Three Sects,”and each sect attempted to present itself as the saved group according to this hadith. Indeed, in the earliest works on the history of Islamic sects, efforts were made to align the number of sects with the number seventy-three.This study will examine, in a comparative manner, the perspectives of Ahl al-Sunnah wa'l-Jamāʿah and the Shīʿa who together constitute the majority of the Muslim community regarding the Hadith of the Seventy-Three Sects. First, the concepts mentioned in the hadith will be addressed, followed by an examination of its different narrations. Under the section on Ahl al-Sunnah, the views of Māturīdī and Ashʿarī scholars on the Hadith of the Seventy-Three Sects will be discussed; afterwards, the Shīʿa perspective on the same hadith will be evaluated, and the attitudes of the sects toward the hadith will be analyzed. Additionally, throughout the research, the descriptive method of Islamic Sectarian History will be employed, and the ideas will be examined in relation to the hadith.