Bor nitrür bazlı kompozit seramik kaplamanın tribolojik performansının araştırılması
Investigation of tribological performance of boron nitride-based composite ceramic coating
  1. Tez No: 988061
  2. Yazar: AYDIN ZALOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞUŞ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, düşük sürtünme katsayısı ve yüksek aşınma direncine sahip bir kesici takım kaplamasının geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, katodik ark fiziksel buhar biriktirme (PVD) yöntemiyle D 4 yüksek hız çeliği üzerine çok katmanlı sert AlTiN ve AlTiBN kaplamalar uygulanmıştır. Sürtünme ve aşınma davranışları, sınır yağlama koşullarında tribometre cihazı kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca, yüzeylerde oluşan tribokimyasal yapılar da değerlendirilmiştir. Kaplama sonrası; kaplama kalınlığı calotest yöntemiyle, yüzey morfolojisi taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile belirlenmiştir. Faz analizi için X-ışını difraksiyonu (XRD), sertlik ölçümleri için ultra mikrosertlik cihazı, yapışma özellikleri için Rockwell C indantasyon yöntemi kullanılmıştır. Aşınma testleri, tribometre cihazında kuru (10 N, 20 N) ve yağlı (25 N, 50 N) yük koşullarında gerçekleştirilmiştir. Aşınma izleri, optik mikroskop ve atomik kuvvet mikroskobu (AFM) ile incelenmiş; elementel analiz için SEM/EDS, aşınma hacmi ve iz derinlikleri için ise D optik profilometre kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, AlTiBN kaplama, sınır yağlama koşullarında AlTiN kaplamaya kıyasla daha düşük sürtünme katsayısı ve daha yüksek aşınma direnci göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the development of a cutting tool coating with low friction coefficient and high wear resistance was aimed. For this purpose, D3343 high-speed steel was coated with multilayer hard AlTiN and AlTiBN coatings using the cathodic arc physical vapor deposition (PVD) method. The friction and wear behaviors were investigated under boundary lubrication conditions using a tribometer. Additionally, tribochemical structures that form on the surfaces and prevent wear and friction were also examined. Following the coating process, the coating thickness was measured using the calotest method, and the morphological structures were examined with a scanning electron microscope (SEM). Phase analysis was conducted using X-ray diffraction (XRD), hardness was evaluated by ultra-microhardness testing, and adhesion properties were determined by the Rockwell C indentation method. Wear tests were carried out using a tribometer under dry (10 N, 20 N) and lubricated (25 N, 50 N) load conditions. The morphological structures of the wear tracks were examined with an optical microscope and atomic force microscope (AFM), while elemental analysis was performed using SEM/EDS. Additionally, wear volumes and maximum track depths were determined using a 3D optical profilometer. As a result of the analyses, the AlTiBN coating exhibited superior tribological performance compared to the AlTiN coating in boundary lubrication conditions, with lower friction and higher wear resistance.