Her şeyin teorisi bağlamında Tanrı sorunu
The problem of God in the context of the theory of everything
- Tez No: 988062
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİM GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Din, Philosophy, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, din felsefesinin temel tartışma alanlarından biri olan Tanrı sorununu, modern fiziğin kapsamlı bütünlük arayışlarından biri olan Her Şeyin Teorisi bağlamında incelemektedir. Çalışmanın amacı, Her Şeyin Teorisi bağlamında Tanrı sorununun yalnızca geçmişteki felsefi ve bilimsel tartışmalarda değil, geleceğin düşünsel arayışlarında da varlığını sürdüreceğini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda, evrenin kökeni, düzeni ve nedenselliğine ilişkin bilimsel modeller ile Tanrı'nın aşkınlığı, içkinliği ve yaratıcı iradesi gibi klasik teistik temalar arasındaki benzerlik ve etkileşim sistematik bir biçimde tartışılmaktadır. Çalışmada, kuantum mekaniği, genel görelilik, Büyük Patlama, sicim kuramı ve çoklu evrenler gibi modern fizik teorileri, özellikle kozmolojik ve teleolojik argümanlar çerçevesinde incelenmiştir. Bulgular, modern bilimin Tanrı sorununu ortadan kaldırmadığını; aksine, doğa yasalarının ardındaki rasyonel düzenin derinleşen anlayışının, Tanrı kavramının aşkın ve içkin boyutlarının yeniden değerlendirilmesini gerektirdiğini göstermektedir. Çalışma, Her Şeyin Teorisi yaklaşımını merkeze alarak Tanrı sorununun bilimsel, felsefî ve teolojik boyutlarını bütüncül bir bakış açısıyla analiz etmektedir. Çalışmada, bilim ve din arasındaki ilişkinin karşılıklı bir anlam üretme süreci olduğu değerlendirilmektedir. Özellikle modern fiziğin bütünlük arayışı, Tanrı sorununa ilişkin mevcut tartışmalara çağdaş bir perspektif sunarak, din felsefesi ile bilim felsefesi arasında yapılandırıcı ve eleştirel bir diyalog zemininin nasıl oluşturulabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the problem of God -one of the fundamental areas of debate in the philosophy of religion- within the context of the Theory of Everything, which represents one of modern physics' most comprehensive quests for unity. The aim of the study is to demonstrate that, when approached through the framework of the Theory of Everything, the problem of God will continue to persist not only in past philosophical and scientific discussions but also in the intellectual explorations of the future. In this direction, the similarities and interactions between scientific models concerning the origin, order, and causality of the universe and classical theistic themes such as God's transcendence, immanence, and creative will are systematically discussed. The study analyzes modern physical theories -such as quantum mechanics, general relativity, the Big Bang, string theory, and multiverse models- particularly within the scope of cosmological and teleological arguments. The findings show that modern science does not eliminate the problem of God; on the contrary, the deepening understanding of the rational order underlying the laws of nature requires a renewed evaluation of the transcendent and immanent dimensions of the concept of God. By placing the Theory of Everything at its center, the study offers a holistic analysis of the scientific, philosophical, and theological dimensions of the problem of God. It argues that the relationship between science and religion constitutes a mutual process of meaning-making. In particular, the integrative quest of modern physics provides a contemporary perspective on current debates concerning the problem of God and demonstrates how a constructive and critical ground for dialogue can be established between the philosophy of religion and the philosophy of science.